Didelė dalis atliktų psichologinių tyrimų teigia, kad verslininkai dažnai yra sėkmingi būtent dėl savo drąsos rizikuoti ir baimės suklysti nebuvimo. Verslūs žmonės dažnai aistringai tiki savo idėja, todėl yra pasiruošę į ją pilnai investuoti ne tik savo darbą ir jėgas, bet ir finansus. Tačiau, siekiant sėkmės, rekomenduojama prieš investuojant gerai išanalizuoti situaciją ir susidaryti tikslų planą. Pasiimti paskolą ir investuoti ją visą į vieną idėją retai yra gera mintis, ypač kalbant apie naujos verslo idėjos finansavimą.
Teisingas finansinių išteklių paskirstymas ne tik padės jūsų start-up‘ui sėkmingiau įveikti potencialius nuosmukius, bet ir padidins tikimybę atrasti tinkamą finansų šaltinį. Svarbu nepamiršti, kad bankai nenori būti vieninteliu jūsų verslo finansiniu šaltiniu. Gebėjimas pasinaudoti skirtingomis finansavimo alternatyvomis parodo skolintojams tai, kad esate iniciatyvus verslininkas. Kiekvienas finansavimo šaltinis turi savų privalumų ir trūkumų ir pagal tai reikėtų pasirinkti, kuris variantas tinka būtent jums. Pateikiame keletą finansavimo šaltinių variantų jūsų start-up‘ui.
1. Asmeninė investicija
Nusprendę pradėti naują verslą, pradėkite nuo asmeninių finansų peržiūrėjimo. Pasiskaičiuokite kiek pats galite investuoti į savo idėją ir padarykite tai. Dar geriau, jei prieš pradėdami veikti, pirmiausia skirtumėte laiko teisingam pasiruošimui – susitaupytumėte tam tikrą sumą pinigų. Net tam, kad pasiimtumėte paskolą verslo pradžiai, turite turėti ir savų išteklių.
Pasirūpinimas asmeninėmis finansavimo galimybėmis parodytų būsimiems investuotojams, kad esate atsidavę savo idėjai, esate pasiruošę ties ja dirbti ir turite ilgalaikių tikslų. Tačiau, jei tokios galimybės neturite, nenusiminkite. Šiame žingsnyje svarbiausia, kad kažkas būtų padaryta iš jūsų pusės ir būtų bent kažkoks jūsų indėlis.
2. Paskola iš artimųjų
Taip pavadinkime tuos pinigus, kuriuos jums paskolina patys artimiausi žmonės – vyras, žmona, mylimieji, tėvai, broliai ar seserys, draugai. Investuotojai ir bankininkai tokius pinigus vertina kaip „ramųjį kapitalą“. Šis terminas reiškia, kad investicija bus grąžinta skolintojams tuomet, kai verslas pradės klestėti, o pelnas augs. Kai kurie žmonės tokį finansų šaltinį kartais laiko saugia „paskola“. Tačiau, nusprendę pasinaudoti tokiu finansiniu šaltiniu, turėkite omenyje, kad šeima ir draugai retai turi sukaupę pakankamai kapitalo.
Net jei jūsų artimieji ir turi finansinę galimybę investuoti į jūsų startuolį, skolindamiesi iš jų galite jaustis prastai. Artimųjų būna pačių įvairiausių, todėl jei jūsų santykiai su jais yra geri ir jie palaiko jūsų naują idėją – jums pasisekė. Tačiau, jei dar net nepasiskolinę jau jaučiate, kad nepasisekus jums bus priekaištaujama ar būsite kaltinamas, verčiau tokį verslo finansavimo variantą atidėti į šoną. Juk verslą reikia pradėti pačiomis geriausiomis emocijomis, su tikėjimu savo jėgomis ir įkvėpimu, o ne baimės ar kaltės jausmu.
Taip pat, finansiškai investavę artimieji gali norėti tapti jūsų verslo dalimi ar ateityje gauti procentą nuo jūsų pelno. Tokį pasiūlymą turėtumėte gerai apsvarstyti ir nuspręsti ar toks variantas jums tinka. Kitas svarbus aspektas, link kurio iš esmės du anksčiau aptarti argumentai veda, verslo santykiai su šeima ne visada būna geras pasirinkimas. Nepamirškite, kad svetimas žmogus įmonėje būna tol, kol jis neša verslui naudą. Tačiau, ar taip pat lengvai žiūrėtumėte į jums dirbantį brolį, kuris dėl problemų namuose savo darbo nebeatlieka kokybiškai?
3. Paskola iš banko
Banko paskolos yra vienas dažniausiai pasirenkamų mažo ar vidutinio verslo finansavimo būdų. Svarbu paminėti, kad kiekvienas bankas turi savus privalumus, todėl prieš renkantis banką paskolai reikėtų pasidaryti išsamią analizę. Toks požiūris suteiks galimybę atrasti tokį banką, kuris paskolą suteiks jums labiausiai tinkančiomis sąlygomis. Bankai dažnai suteikia paskolas asmenims, turintiems tvarkingą ir gerą kredito istoriją. Renkantis imti paskolą iš banko, geros idėjos nepakanka – jums reikia turėti detalų verslo planą.
Svarbu paminėti, kad paskola banke dažnai yra geras pasirinkimas, tačiau reikia nepamiršti ir galimos rizikos. Būtent todėl reikėtų susirasti banką, siūlantį kuo mažesnes palūkanas. Jei jūs turite idėją, kuria tikite ir norite ją įgyvendinti, finansavimas tampa tik vienu žingsneliu tikslo link. Žinoma, tai labai atsakingas ir svarbus žingsnis, kuriam reikia tinkamai pasiruošti. Tačiau, jei neskubėsite, analizuosite ir sukursite finansavimo planą, sėkmė bus jūsų pusėje.