Finansai · Namai

Būsto paskola – ilgalaikė našta ar išsigelbėjimas?

Būsto nuoma – dažnos jaunos šeimos kasdienybė. Tačiau ne paslaptis, kad nuomininkai kartais lyg ir be konkrečios priežasties pakelia nuomos kainas arba iškyla kitų nepatogumų, kurių neišvengsi, įsikūręs ne nuosavoje erdvėje.

Todėl vis daugiau jaunų šeimos ūkių pasiryžta imti būsto paskolą. Galimybės, žinoma, priklauso nuo šeimos finansinės būklės, o ir skirtingų bankų reikalavimai, keliami imantiems nekilnojamojo turto paskolą, šiek tiek skiriasi. Tad pakalbėkime apie tai ir pabandykime išsiaiškinti: ar būsto paskola – ilgalaikė našta ar išsigelbėjimas?

Būsto paskola – atsakingas sprendimas

Prieš paimant būsto paskolą reikia labai gerai apgalvoti savo šeimos finansinę padėtį ir pasistengti, kiek tai įmanoma, paplanuoti ją mažiausiai keleriems metams į priekį, juk mokėti įnašus bankui, greičiausiai, teks dešimtmečius. Ekonomistai rekomenduoja „pasitreniruoti“ kaupti lėšas paskolai, likus bent pusei metų iki ėjimo į banką. Tai gan paprastas būdas suvokti, ar Jūs sugebėsite išgyventi iš sumos, likusios sumokėjus mėnesinį įnašą, už būsto paskolą bankui.

Žinoma, visų pirma, turite susižinoti kokią daugmaž sumą Jums teks atsidėti kiekvieną mėnesį. Tarkime, kad bankui kas mėnesį turėsite mokėti 80 eurų. Taigi pusę metų, prieš einant tartis dėl paskolos, atsidėkite 80 €/mėn. ir jų nelieskite. Jeigu lengvai išsiversite ir be jų, greičiausiai, kad esate pajėgūs vykdyti būsimus įsipareigojimus. Be abejo, dar labai svarbu būti bent iš dalies užtikrintu, kad išlaikysite dabartinę finansinę padėtį (jei ji pakankama paskolai paimti) ir po 5 ar 10 metų (niekas nėra apsaugotas nuo etatų mažinimo ar kitų su galimu darbo netekimu susijusių problemų, ar kitu būdu sumažėjusių pajamų).

Galimi pavojai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, prieš imant NT paskolą

Trumpai aptarsime galimus pavojus, su kuriais gali tekti susidurti, paėmus būsto paskolą. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo lengviau galėsite nuspręsti, ar toks svarbus sprendimas Jums šiuo metu prieinamas ir, ar galėsite laikytis įsipareigojimų bankui ilgus metus. Taigi, galimų nesklandumų, kuriuos turite žinoti, sąrašas:

 • Laikui bėgant gali nukristi būsto rinkos vertė. Šiuo atveju blogiausias variantas – jei paskola didesnė nei gyvenamosios vietos vertė. Vadinasi, kad skola liktų net par­davus būstą. Kad ši rizika būtų sumažinta, mokamas 15–20 proc. pradinis įnašas.
 • Nevykdant paskolos sutar­ties sąlygų rizikuojama netekti būs­to arba iš banko sulaukti skolinimosi pabranginimo. Aišku, yra ir kita galimybė – įsigytą butą ar namą, kai nebėra kitos išeities ir išsimokėjimas tampa itin miglotu, galima parduoti. O vėliau iš naujo pasiimti paskolą arba gyventi nuo­mojamame bute.
 • Dar vienas galimas pavojus – aplaidus sutarčių skaitymas. Finansininkai ypač rekomenduoja atkreipti dėmesį į bendrąją dalį. Nors joje surašyti banko įsipareigojimai ir teisės, tačiau ten yra ir palūkanų keitimo sąlygos, delspinigiai, baudos – visa tai, kas taip svarbu priimant vieną atsakingiausių gyvenimo sprendimų. Netiesa, kad bendrosios dalies negalima pakeisti. Ji nėra visiems vienoda, kaip dažnas iš mūsų galvoja, jei turite rimtus argumentus tam tikriems punktams pakeisti, – tai yra įmanoma.
 • Kitas pavojus – paskolos ėmimas ilgesniam laikotarpiui. Laikui bėgant gali sumenkti turto kokybė. Dėl šios priežasties būstas gali prarasti rinkos vertę ir norėdami jį parduoti, smarkiai pralošite.
 • Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ateityje, įsigytas už paskolą būstas gali pareikalauti iš Jūsų papildomų investicijų. Tarkime, jei gyvensite tame pačiame būste ir po 20–30 metų, labai gali būti, kad teks jį renovuoti, o tai vėl kainuos papildomas lėšas.

Ką dar verta žinoti apie NT paskolas?

Paskolos įmoka ir palūkanos per mėnesį neturėtų būti didesnės nei 40 proc. šeimos pajamų, kad likusių pinigų užtektų pragyventi ir dar liktų juodai dienai ar netikėtiems, bet svarbiems pirkiniams.

Taip pat svarbu išsiaiškinti, kokios paskirties turtas:

 • Gyvenamosios;
 • Poilsio;
 • Komercinės.

Nuo to priklauso, ar nebus taikomi tam tikri turto naudojimo apribojimai ir kiti teisiniai niuansai. Pvz., gali keistis paskolos suteikimo ir turto apmokestinimo sąlygos.

Ieškodami būsto paskolai, pasistenkite išsiaiškinti apie pasirinktą variantą kuo daugiau informacijos. Ir tai nėra vien buto ar namo privalumų ir trūkumų sąrašas, bet ir tokie svarbūs aspektai, susiję su teisiniais niuansais, kaip, pvz., išankstinis išsiaiškinimas, ar turtas nėra areštuotas. Tikimybė gal ir maža, tačiau verta pasisaugoti apgaulės.

Ir pabaigai…

Būkite itin atsargūs, jei perkate dar nepastatytą būstą. Atkreipkite dėmesį į objekto užbaigtumo laipsnį. Jeigu jis neužbaigtas statyti, svarbu išsiaiškinti, kaip kis kaina, jei kis buto plotas, ir pan. Kad neapsigautumėte, pravartu, dėl nebaigto statyti būsto pirkimo, pasikonsultuoti su NT išmanančiu teisininku.

Tad svarbiausia, prieš imant būsto paskolą, gerai viską apgalvoti ir nepulti strimgalviais į banką, o pasibandyti savo galimybes. Viską gerai apskaičiavus, būsto paskola netaps nepakeliama našta.…

Finansai · Namai

Greitos paskolos būsto remontui. Ypatumai, kuriuos verta žinoti

Statybinių medžiagų rinka perpildyta įvairiausiomis prekėmis, kurių įsigiję, kiekvienas iš mūsų gali atlikti svajonių remontą, bėda tik ta, kad šių medžiagų kaina – nemaža. Todėl, norint atlikti norimą remontą bute ar name, dažnam tenka galvoti apie greitosios paskolos arba banko teikiamos paskolos paėmimą. Šiame straipsnyje bandysime aptarti, kuo greitos paskolos pranašesnės už teikiamas bankų, ir ką dar verta žinoti, prieš imant greitąją paskolą būsto remontui.

Kokiais atvejais geriau rinktis alternatyvą greitajai paskolai – banką?

Kad ir kurią paskolos rūšį pasirinktumėte, jos įsigijimas visada reikš permoką. Tačiau kreiptis ne į greitųjų paskolų įmonę, o į banką, siekiant gauti lėšų remonto atlikimui, verta dažniausiai tada, kai siekiate atlikti kapitalinį remontą. Šiuo atveju, palankiau imti paskolą banke, o ne greitųjų paskolų įmonėje, nes dažna jų siūlo ganėtinai mažą maksimalią paskolos sumą.

Kaip žinia, išlaidos, skirtos kapitaliniam remontui, gerokai viršija tą kartelę. Tačiau, nepaisant to, kad paskolą banke gauti sudėtingiau, atliktas kapitalinis remontas ir ilgalaikė jo liekamoji vertė atpirks trūkumus. O pagrindiniai trūkumai, imant paskolą banke, tokie: reikia daugiau dokumentų, o ir išleisti paskolą galėsite tik su remontu susijusiems tikslams.

Kreiptis dėl paskolos būsto remontui, nesvarbu ar kreipsitės į banką, ar į greitąsias paskolas teikiančią bendrovę, apsimoka dar ir tada, kai neturite lėšų ką tik įsigyto būsto remontui ir norite greičiau kraustytis į jį. Tuo pačiu, – nebemokėti įmokų už svetimo buto nuomą. Pateikiamu atveju, geriau mokėti įmokas už remontui paimtą paskolą nei kas mėnesį tą pačią sumą atiduoti nuomotojui, paraleliai bandant taupyti kapitaliniam remontui.

Kokie greitųjų paskolų, skirtų remontui, privalumai ir trūkumai?

Greitos paskolos, skirtos būsto remontui, turi kelis privalumus. Pagrindinis jų – mažas, reikalingų dokumentų kiekis. Be to, greitąsias paskolas teikiančių bendrovių kiekis gerokai viršija Lietuvoje veikiančių bankų, skaičių. Todėl Jums bus iš ko pasirinkti. Specialistai pataria kreiptis dėl greitos paskolos gavimo tuo atveju, kai remontui reikalinga ne itin didelė suma.

Retai kada galėsite, nusprendę paduoti paraišką dėl greitos paskolos gavimo, gauti daugiau nei 15 000 €. Nors ir šios sumos, daugeliu atvejų, užteks būsto atnaujinimui. Dar vienas tokios paskolos trūkumas – didesnės palūkanos nei banke, kurios yra išties ženklios ir lemia didelę permoką.

Atsižvelgiant į tai, kas pasakyta aukščiau, paskolos remontui paėmimas iš banko naudingesnis nei greitoji paskola tuo atveju, jeigu norima paimti suma – didesnė nei galima gauti greitųjų paskolų bendrovėse. Tačiau, banko teikiamos paskolos gavimas – sudėtingas ir ištęstas laike. Todėl į banką verta kreiptis tik tuo atveju, jeigu atliekate brangų, kapitalinį remontą. O jeigu Jums reikalingas tik kosmetinis remontas, protingesnė išeitis – greitos paskolos.

Greitosios paskolos teikėjo pasirinkimas

Greitas paskolas Lietuvoje teikia nemažai bendrovių ir jų siūlomos sąlygos ganėtinai skiriasi. Ir, kai kuriais atvejais, šie skirtumai gali tapti lemiamais. Būtent dėl to, siekiant paimti greitąją paskolą, verta netingėti ir apžvelgti visų bendrovių teikiamus pasiūlymus. Reikia peržiūrėti ir apskaičiuoti visų bendrovių sąlygas.

Svarbiausia – atsargumas

Prieš priimdami sprendimą paimti paskolą, turite būti visiškai užtikrinti dėl savo finansinės padėties ir tuo, kad artimiausiu metu jokių problemų, grąžinant kreditą, neiškils. Esant mažiausioms abejonėms, nuo kreipimosi į banką ar greitųjų paskolų bendrovę, geriau išvis susilaikyti. Tokiu būdu, išvengsite neigiamos kredito istorijos ir neįveikiamų skolų, kurias bandant išmokėti, gali kilti rimtų rūpesčių.

 …

Namai

Žemės riešutų sviestas – kuo jis naudingas ir kodėl turėtume jį vartoti?

Žemės riešutų sviestas kurį laiką buvo mums kur kas geriau žinomas iš amerikietiškų filmų ir serialų. Vidurio ir Rytų Europoje jo populiarumas tik neseniai įgavo pagreitį. Tačiau tai, kad šio produkto nauda mums pradeda atsiskleisti tik paskutiniuoju metu, nė kiek nemažina jo naudingųjų savybių. Riešutų sviestas – itin sveikas ir naudingas žmogaus organizmui. Šiame straipsnyje pamėginsime išsiaiškinti, kodėl.

Amerikos žemyne žinios apie žemės riešutų sviestą siekia senovės actekų laikus. Jie pirmieji pasaulyje ėmė gaminti masę, panašią į dabartinį šio produkto atitikmenį, trindami žemės riešutus iki vienalytės masės. Tuo tarpu Europoje šis itin naudingas produktas atsiranda tik XVI amžiuje. Na, o pirmieji rašytiniai šaltiniai, bylojantys mums apie žemės riešutų sviestą, siekia XII–XIV amžių. Taigi žmonija jau seniai pažįstama su šiuo itin naudingu sveikatai produktu.

Kokios naudingosios medžiagos randamo žemės riešutų sviesto sudėtyje?

Žemės riešutų sviestas turtingas lipidų. Daugiausia sudarytų iš nesočiųjų riebalų ir fitosterolių. Pastarieji yra naudingi tuo, kad mažina uždegimą ir cholesterolio absorbciją iš žarnyno, mažina vėžio riziką. Taip pat žemės riešutų sviesto sudėtyje randama vitaminų (visa eilė B grupės vitaminų, vitaminas PP, A, E, D); mineralų, polifenolių (resveratrolo – itin stipraus antioksidanto, saugančio nuo vėžio), aromatinių rūgščių, baltymų ir angliavandenių.

Žemės riešutų sviesto mineralinė sudėtis yra šiek tiek mažiau turtinga nei pačių žemės riešutų. Tačiau ir iš jų išgaunamas aptariamasis produktas yra turtingas mineralų, kurie taip pat svarbūs teigiamai žmogaus organizmo būklei palaikyti. Žemės riešutų sviesto sudėtyje yra ir mangano (iki 80% dienos poreikio), ir magnio (iki 40%), taip pat jame randami: varis (iki 25%), geležis, cinkas ir selenas.

Kitos naudingosios žemės riešutų sviesto medžiagos

Žemės riešutų sviestas yra resveratrolino polifenolio šaltinis, kuris jame yra kliniškai reikšmingo kiekio – 140 μg 100 g sviesto, tai yra 14% žmogaus organizmui reikalingo dienos kiekio. O, žinant, kaip brangiai kainuoja resveratrolino savo sudėtyje turintys maisto papildai, darosi akivaizdu, kad vartoti žemės riešutų sviestą ir gauti minėtos medžiagos, bei eilę kitų svarbių elementų, išvardintų aukščiau, – tikrai apsimoka.

Riešutų svieste taip pat randami nemaži kiekiai Omega 6 ir Omega 9 riebiųjų rūgščių. Jos padeda normalizuoti imuninės sistemos ir hormonų veiklą, palaikyti normalią nervų sistemos būklę. Šios riebiosios rūgštys itin svarbios smegenų veiklai, geram regėjimui, efektyviai reprodukcinės sistemos veiklai palaikyti.

Kokioms organizmo funkcijoms atlikti ir pagerinti turėtume vartoti žemės riešutų sviestą?

Šis produktas svarbus fizinei ištvermei. Jis, taip pat, geba mažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, svarbus sklandžiai imuninės sistemos veiklai palaikyti. Taip pat, jo vartoti patariama žmonėms, kuriems svarbu atstatyti harmoningą organizmo veiklą po įvairių chroniškų susirgimų. Taip pat, sportuojantiems ar daug fiziškai dirbantiems asmenims, kuriems svarbu atsigauti po didelio fizinio krūvio.

Kita, vertus, žemės riešutų sviestas reguliuoja miegą, kepenų veiklos procesus, yra naudingas asmenims, kenčiantiems nuo cukrinio diabeto. Na, o moterims šis produktas taip pat labai aktualus. Ne vien dėl anksčiau minėtų naudingųjų savybių, bet ir dėl teigiamo poveikio išoriniam grožiui. Juk šis produktas skatina kolageno gamybą.

Taigi, akivaizdu, kad žemės riešutų sviestas naudingas daugelio susirgimų profilaktikai bei normaliai organizmo sistemų veiklai palaikyti. Jis naudingas sportuojantiems asmenims, nes padeda didinti fizinę ištvermę, taip pat – nuo tam tikrų susirgimų kenčiantiems ar jų profilaktika norintiems užsiimti žmonėms.…

Namai

Šarvuotos durys namuose: kokie sprendimai Jūsų laukia?

Nusprendus pakeisti lauko duris naujomis, itin dažnai pasirenkamas šarvuotų durų variantas. Šis sprendimas iš tikrųjų gali tarnauti kokybiškai ir savo patvarumu džiuginti ilgus metus, tačiau renkantis geriausią gaminį, vertėtų atkreipti dėmesį į tam tikrus aspektus. Į ką šiuo atveju svarbiausia atkreipti dėmesį?

Nors dažnai sprendimas, jog namuose turėtų būti montuojamos šarvuotos durys, pasirenkamas dėl jų saugumo, ne mažiau svarbu atkreipti dėmesį ir į šilumos klausimą. Pasitaiko atvejų, kuomet šio tipo durys yra neapšiltintos, todėl pasirinkus tokį variantą, namuose gali būti ganėtinai šalta. Šarvuotos durys, lyginant su kitų tipų gaminiais, yra vienos iš labiausiai traukiančių šaltį, todėl siekiant išvengti šio nesklandumo, vertėtų rinktis patikimus gamintojus, kurie užtikrins, jog durys iš tikrųjų bus kokybiškos ir tinkamai sumontuotos – neliks jokių tarpų ar plyšių, pro kuriuos į namus galėtų patekti šaltis.

Renkantis svarbu atkreipti dėmesį ir į tai, kaip dažnai šios durys bus varstomos ir kur tiksliai bus montuojamos. Jeigu yra tikimybė, jog jomis dažnai naudosis pašaliniai asmenys, nevengiantys chuliganiškų veiksmų, reikėtų pasirūpinti, jog šarvuotos durys būtų patvaresnės – tam naudojami specialūs priedai, užtikrinantys maksimalų saugumą. Tais atvejais, kai pačio namo energinė klasė yra aukštesnė, reikės pasirūpinti, siekiant maksimalaus komforto, teks pasirūpinti ir geresnėmis durimis. Logiška, jog tokie variantas bus šiek tiek brangesni, tad iš anksto reikėtų pagalvoti, ar šie sprendimai Jums yra reikalingi.

Saugumui užtikrinti – patikima ir kokybiška spyna

Kaip jau minėta, šarvuotos durys yra vienas iš saugiausių variantų, todėl jos dažniausiai montuojamos tose vietose, kur didesnė įsilaužimo galimybė. Vis dėl to, šiuo klausimu svarbiausias aspektas yra spynos kokybė – kuo daugiau vargo vagys turės su ja, tuo mažesnė tikimybė, jog jie ryšis pabaigti savo pradėtą darbą. Nors dažniausiai šio tipo durims naudojamas širdelės formos užraktas, tokį variantą atrakinti nesunku – jis turi itin daug skirtingų kombinacijų, tad tokią apsaugą vagys įveiks nesunkiai. Siekiant maksimalios apsaugos, vertėtų rinktis plokštelines spynas, kurias atrakinti pavyks kur kas sudėtingiau, o panaudota jėga taip pat neišspręs šio klausimo, kadangi bus sulankstytas pagrindinis mechanizmas, tačiau durys vis vien liks apsaugotos.

Prieš renkantis spyną, taip pat vertėtų pasidomėti ir jos raktais. Svarbiausias klausimas šiuo atveju būtų, ką reikės daryti tuomet, kai jie bus pamesti – ar spyna galės būti perkoduojama, ar vis dėl to teks pasirūpinti nauju gaminiu. Pastarasis variantas pareikalaus šiek tiek daugiau pastangų, tačiau jeigu saugumas yra Jūsų prioritetas, naudinga, jog pamestų raktų nepavyks nukopijuoti ir tokiu būdu įsilaužti į Jūsų namus. Taip pat galima pasirūpinti ir papildomais šarvuotų durų priedais, kurie visuomet namuose leis jaustis saugiai ir užtikrintai, tad šį klausimą vertėtų aptarti su šių gaminių tiekėjais ir montuotojais – jie įvertins Jūsų poreikius ir pasiūlys tinkamiausią variantą.

Šarvuotų durų apdaila – atsakingas sprendimas

Nors galėtų pasirodyti, jog išorinis grožis kalbant apie duris nėra pagrindinis kriterijus, vis dėl to, šarvuotos durys ne vieną sužavi skirtingais stilistiniais sprendimais ir galimybe pasirinkti jų spalvą ir kitus parametrus pagal savo poreikius ir skonį. Vis dėl to, daugiabučių gyventojams šiuo atveju pasisekė labiau, kadangi montuojant lauko duris ir norint užtikrinti jų kokybę, daugelis siūlomų variantų automatiškai atkrenta.

Laminatas, drožlių plokštės ar natūralus medis šiuo atveju netinka, kadangi lauko sąlygomis šios medžiagos gali deformuotis. Tuomet, kai yra nedidelis drėgmės kiekis, mediena ima trauktis, o tuo tarpu metalinės durų detalės savo formų nekeičia, tad galiausiai durys gali išsikraipyti ir ne tik prarasti savo pirminę išvaizdą, bet ir pagrindinius privalumus, todėl geriausia iš karto apgalvoti šį klausimą ir rinktis iš variantų, kurie yra tinkami durims, turinčios tiesioginę sąsają su lauku.

Visi šie aspektai padės užtikrinti, jog šarvuotos durys iš tikrųjų bus kokybiškos ir patvarios, todėl paskyrę šiek tiek laiko ir pasidomėję rinkos naujovėmis, lengvai išsirinksite sau tinkantį gaminį, dėl kurio vėliau nereikės gailėtis. Neabejotinai didžioji dalis atsakomybės priklausys ir nuo gamintojo bei duris montuojančių asmenų, tad jeigu perduosite šį darbą atsakingiems ir patikimiems darbuotojams, galite tikėtis pačių geriausių rezultatų.…

Namai

Kaip vizualiai padidinti erdvę?

Gyvenantys kompaktiškuose būstuose dažnai susiduria su problema, kad apstačius kambarius baldais, atrodo, erdvė dar labiau susitraukia. Žinoma, tiesiogiai jos nepraplėsime, bet štai padidinti vizualiai galimybių tikrai daug.

Baldai ir jų išdėstymas

Pirmiausia, aptarkime baldus. Mažoms patalpoms visiškai netinka masyvūs, didelių gabaritų baldai, nes jie ne tik užims labai daug vietos, bet ir vizualiai „apsunkins“ patalpą. Tad jei Jūsų būstas nedidelis, kambariai maži, tuomet tikslinga rinktis kompaktiškus baldus, kurie ir vizualiai atrodo lengvi. Nemanykite, kad Jūsų pasirinkimo galimybės labai sumažės – šiandien baldų sektoriuje pasirinkimas itin didelis, tad ir mažesnių gabaritų baldų yra labai daug, didelė jų dalis modernūs, originalūs, išskirtiniai. Prioritetą teikite baldams plonomis kojelėmis (kalbama apie stalus, kėdes), o sofas ir fotelius rinkitės ne su masyviais, gobelenu ar oda aptrauktais ranktūriais, bet mediniais, plonais, grakščiais.

Dar vienas aspektas – mažoje erdvėje statykite baldų tiek, kiek jų tikrai reikia. Pavyzdžiui, net jei Jūs labai norite įkomponuoti dailią konsolę, bet praktiškai ji nėra labai reikalinga – atsisakykite tos minties. Rinkitės baldus, kurie yra aukšti, o ne platūs – taip užimsite mažiau grindų ploto. Kabinkite daugiau atvirų lentynų – jos suteiks lengvumo įspūdį, nemažins erdvės vizualiai ir priglaus kai kuriuos daiktus. Tiesa, lentynų neužkraukite smulkmenomis, geriau į jas dėkite stambesnius daiktus, pavyzdžiui, knygas, ir saikingai.

Tiesa, svarbu ir tai, kad baldus statytumėte palei sienas ir kuo mažiau jų viduryje kambario.

Interjero detalės

Jei tinka prie interjero, kabinkite veidrodį ar net ne vieną – šis akcentas labai efektyviai prisideda prie mažos erdvės vizualaus padidinimo. Taip pat nevenkite baldų, turinčių stiklinių detalių, pavyzdžiui, stiklines dureles, ar kavos staliuką stikliniu paviršiumi. Svetainei puikiai tiks toks kavos staliukas. Jei maža virtuvės erdvė, pagalvokite apie stiklinę sieną tarp darbastalio ir pakabinamų spintelių. O gal stiklines lubas? Mažai miegamojo erdvei pasirinkite spintą su veidrodžiu ar stiklines stumdomas duris.

Kalbant apie mažas erdves, būtina paminėti ir spalvinę gamą. Ji taikytina ir kalbant apie baldus, ir apie apdailą. Mažose erdvėse netinka tamsios spalvos, prioritetą teikite šviesiems tonams. Šviesios spalvos vizualiai didina erdvę.

Dar vienas patarimas – nekabinkite masyvių užuolaidų. Rinkitės lengvo, plono audinio arba romanetes, roletus, žaliuzes.

Maža virtuvė? Sprendžiame problemą

Dažnai daugiabučių gyventojai skundžiasi ypač maža virtuvės erdve, labiausiai tai aktualu gyvenantiems senos statybos daugiabučiuose. Jei būtent Jūs turite mažą virtuvę, tai keli aktualūs patarimai:

 • pasirinkite atlenkiamą stalą;
 • kėdes pakeiskite taburetėmis, kurios nenaudojamos tilps po stalu;
 • išnaudokite pakabinamų baldų privalumus;
 • palangę paverskite stalu arba darbastaliu.

Taigi, net mažą erdvę galite paversti jaukumo ir modernumo oaze, vizualiai padidinę erdvę. Pasitelkite kūrybiškumą!…

Namai

Kaip saugoti akis, jei nuolat dirbte kompiuteriu?

Šiandien daugelis sunkiai įsivaizduojame savo gyvenimą be kompiuterio. Jis yra ne tik viena laisvalaikio leidimo priemonių, bet ir būtinas daugelio profesijų atstovams. Be kompiuterio sunkiai beišsiverstų studentas. O ir mokykloje vaikai nuo pat pradinių klasių gauna užduočių, kurias reikia atlikti kompiuteriu ir pan. Todėl nenuostabu, kad daugėja žmonių, kurių regėjimas nusilpsta. Ką daryti, kad padėtume savo akims? Kaip jas saugoti, kai kompiuteris tapo neišvengiama mūsų gyvenimo dalimi?

Akių mankšta – tai puiki profilaktinė priemonė. Žinoma, nereikia tikėtis, kad esant blogam regėjimui ir pradėję daryti mankštos pratimus, galėsite atsisakyti akinių ir vėl puikiai matysite. Ne. Bet mankšta drauge su sveiku gyvenimo būdu, tinkama mityba puikiai tinka profilaktikai, kad regėjimas neprastėtų.

Pirmiausia, tai dirbant kompiuteriu svarbu nuolat sau priminti, kad reikia mirksėti. Taip jau yra, kad įtemptai į kažką žiūrėdami, šiuo atveju – į kompiuterio ekraną, natūraliai imame mirksėti ženkliai rečiau nei įprastai. Todėl akys sausėja. Dirbdami kompiuteriu mirksėkite kuo dažniau, kad akys būtų drėkinamos. Galite naudoti ir dirbtines ašaras.

Toliau – keli naudingi pratimai akims, kuriuos rekomenduojame atlikti dirbant kompiuteriu:

 1. Pirmas pratimas yra labai paprastas – 10–15 kartų kiek stipriau nei įprastai pamirksėkite. Tiesiog užmerkite ir atmerkite akis.
 2. Antras pratimas – užsimerkite ir nepasukdami galvos skaičiuokite nuo 1 iki 4 žiūrėdami į kairę (taip, tai darykite užsimerkę), o tada skaičiuokite nuo 1 iki 4 žiūrėdami į dešinę. Tada skaičiuokite nuo 1 iki 6 žiūrėkite tiesiai, nuo 1 iki 4 – į viršų ir nuo 1 iki 4 – žiūrėdami į apačią. Galiausiai vėl nuo 1 iki 6 žiūrėdami tiesiai. Šį pratimą reikėtų kartoti 4–5 kartus.
 3. Trečias pratimas – prieš save iškelkite rodomąjį pirštą ir žiūrėdami į jį skaičiuokite nuo 1 iki 4. Pirštas turi būti ištiestas 25–30 cm atstumu nuo akių. Tada atitraukite žvilgsnį nuo piršto ir raskite kokį objektą tolumoje – į jį žiūrėkite, kol suskaičiuosite nuo 1 iki 6. Pratimą rekomenduojame kartoti 4–5 kartus.
 4. Ketvirtas pratimas – sukite akis 5 kartus iš kairės pusės į dešinę ir tiek pat kartų iš dešinės į kairę. Tada skaičiuokite nuo 1 iki 6, žvelgdami į objektą tolumoje. Šį pratimą rekomenduojame kartoti 2 kartus.

Mankštos pratimai akims – paprasti, nereikalauja daug laiko, bet jų nauda labai didžiulė.…

Namai

Prieškambaris – buto veidrodis

Sakoma, kad teatras prasideda nuo rūbinės, butas ar namas – nuo prieškam­bario. Dar sakoma, kad prieškambaris – namų vizitinė kortelė. Juk tai patalpa, kurią visų pirma išvysta į Jūsų namus įžengę svečiai. Pagal susidarytą įspūdį jie sprendžia ir apie Jus – Jūsų tvarkingumą, estetinį skonį, sugebėjimą protingai tvarkyti buitį ir palaikyti tvarką.

Spinta ar kabykla – neatsiejamas prieškambario akcentas

Įrengiant prieškambarį, pirmiausia reikia paisyti funkcionalumo, neužmirštant ir estetinės pusės. Prieškambaris turi atitikti viso buto stilių. Jo apstatymas priklauso nuo buto išplanavimo ir dy­džio. Jame nusirengiame paltus, ap­siaustus, todėl pagrindinis jo akcen­tas – spinta arba kabykla rūbams. Spintos gali būti statomos iki lu­bų, su slankiojančiomis durimis ar sieninės. Verta pasižvalgyti ir spintos pagal individualų užsakymą, jeigu Jūsų prieškambaris yra netradicinių išmatavimų, o gal tiesiog norite šiai patalpai suteikti išskirtinumo. Spinta, dėl paprasčiausio praktiškumo, patartina statyti arčiau lauko durųskl.

Sprendimai funkcionalesnei spintai

Viršutinėje spintos dalyje patogu sudėti rečiau naudojamus daiktus (la­gaminus, sezoninę avalynę). Jos apa­čioje arba stalčiuose laikomi batai, kambarinė avalynė. Išradingi šeimininkai panaudos ir vidinę spintos durų pusę. Galima pa­siūti iš tvirtesnio audinio specialias ki­šenes ir pritvirtinti prie durų. Arba, jeigu siuvimas nėra Jūsų aistra – tokias pakabinamas kišenes, skirtas daiktams susidėti, – įsigyti namų interjero ar pramoninių prekių parduotuvėse. Į šias kišenėles galima susidėti pirštines, kojines, šalikus ir kitus smulkius rūbelius.

Spintoje kiekvienas daiktas turi tu­rėti savo vietą. Vaikų rūbams pravartu įrengti žemesnes kabyklas. Paskirkite at­skirą vietą ir vaikų batams. Kad išvengtumėte standarto ir mo­notonijos, spintas rinkitės neištisines, jose įmontuokite veidrodžius, kurie sukelia erdvės įspūdį.

Jeigu Jūs mėgstate darbuotis su medžiu, galite pagaminti ir virš durų įrengti lentynėles, kuriose galima bus laikyti kny­gas ar šiaip mielus menkniekius, ku­rių yra kiekvienuose namuose.

Mieli prieškambario akcentai

Prieškambaryje galima sustatyti il­gus skėčius į keramikinius ar medinius stovus. Tokių stovų pravartu pasižvalgyti tautodailininkų dirbtuvėlėse ar per didžiąsias muges. O gal Jūs pats / -i mėgstate funkcionalius rankdarbius, tada galite papuošti prieškambarį savo rankų darbo kūriniu, skirtu skėčiams laikyti. Juk rankų šiluma, įdėta į interjero puošybos detales, puošia bet kurią patalpą.

Prieškambario spalvos

Erdvesnį prieškambarį galima pa­puošti meno kūriniais. Bendram jo estetiniam vaizdui didelės reikšmės turi sienų spalva, grindų danga, apšvietimas. Pagrindinis reikalavimas, susijęs su tuo, kokia spalva turėtų būti nudažytas prieškambaris – pasirinkta spalva turi dėvėti prie bendro interjero. Rinkdamiesi apdailos medžiagas, stenkitės išsirinkti išskirtinai praktiškas: atsparias drėgmei ir lengvai valomas.

Prieškambario apšvietimas

Kad prieškambaris būtų jaukus, neužtenka bendro apšvietimo, jį turėtų papildyti šoninis, esantis prie veidrodžių ar virš spintos, prie durų. Apskritai, prieškambaryje geriau planuokite įmontuotus zoninius apšvietimo šaltinius. Dabar galima įsigyti neoninių ir dienos šviesos lempų, skirtų lokaliam apšvietimui. Jeigu įrengsite jį virš veidrodžio, ypač džiaugsis namų moterys ir merginos. Juk taip daug patogiau dažytis! Tačiau, įrenginėjant apšvietimą prie veidrodžio, svarbu atsiminti, kad jį reikia įrengti taip, kad būtų apšviečiamas žmogus, o ne veidrodis.

Svarbiausia – tvarka

Venkite prieškambarį užgriozdinti dėžėmis ir kitais daiktais, ypač – baldais, nes kuo labiau užgriozdinsite prieškambarį, tuo blogesnį įspūdį apie Jūsų butą ar namą susidarys užsukę svečiai. Atrodys, kad ir likę namai tokie chaotiški ir užgriozdinti. Palikite kuo daugiau laisvų kampų. Spintose nelaikykite senų, nenešiojamų daiktų. Svarbu mokėti laiku atsikratyti viskuo, kas nereikalinga, ir tvarkytis taps žymiai lengviau. Dar vienas svarbus akcentas tvarkai prieškambaryje palaikyti – patiesalai kojoms. Įsigykite du: vieną – šiurkštesnį, kitą – sugeriantį drėgmę.

Tikimės, kad šis straipsnis Jums bus naudingas ir galėsite nesunkiai pritaikyti mūsų pasiūlytus patarimus bei paversti prieškambarį jaukiu bei tvarkingu. Svarbiausi akcentai: tinkamas apšvietimas, vietos taupymas, funkcionalūs interjero sprendimai, neužgriozdintas įvairiais daiktais prieškambaris.…

Namai

Hidroforas ir ką apie jį reiktų žinoti?

Jei nesate susijęs su santechnika, tačiau iškilo poreikis susimontuoti hidroforą, nenuostabu, jog nežinote, kas yra hidroforas. Hidroforo prireikia, jei individualiame name, kuriame nėra centrinio vandentiekio, norite namuose turėti vandenį. Pasirūpinote šuliniu, išvedžiojote vandeniui vamzdžius, sumontavote plautuves, vonią ar dušą, pajungėte čiaupus. O toliau? Juk vanduo savaime neims ir nepradės bėgti. Taigi, čia ir atsiranda hidroforo būtinybė. Hidroforas yra tas prietaisas, kuris siurbia vandenį iš šulinio ir, sukeldamas spaudimą, daro, kad tas vanduo atbėgtų iki čiaupo.

Kaip veikia hidroforas?

Pagrindinės hidroforo dalys yra trys:

 1. vandens traukimo variklis;
 2. išsiplėtimo bakelis;
 3. slėgio relė.

Hidroforui reikalinga elektra. Jis pradeda veikti, kai įjungiamas į elektros lizdą. Koks gi yra hidroforo veikimo principas? Jis gana nesudėtingas ir remiasi fizikos dėsniais. Hidroforas iš šulinio traukia vandenį į išsiplėtimo bakelį ir į vamzdžius. Bakelyje suspaudžiama ten esanti speciali pūslė, kurioje esantis oras susispaudžia ir sukuria slėgį. Hidroforo variklis dirba tol, kol pasiekiamas didžiausias slėgis, nustatytas relėje. Tada hidroforas automatiškai išsijungia.

Kai Jūs naudojate vandenį, atsukę namuose čiaupą, slėgis krenta, kol pasiekia mažiausią relėje nustatytą reikšmę. Tada vėl įsijungia siurblys, traukiantis į išsiplėtimo bakelį vandenį ir visas procesas pradedamas iš naujo.

Ką dar reikėtų žinoti apie hidroforą ir jo pajungimą?

Hidroforo pajungimas ir apskritai vandentiekio įrengimas nėra toks paprastas ir nesudėtingas, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio ir reikalauja tam tikrų žinių. Pavyzdžiui, nuvykę į santechnikos prekių specializuotą parduotuvę ar didelį prekybos centrą pamatysite, koks platus įvairių vamzdžių asortimentas. Kuriuos pasirinkti vandeniui į namus atitekėti? Mes rekomenduojame PE vamzdžius, tinkančius geriamajam vandeniui. Kitas klausimas, tikėtina, bus, kokio skersmens vamzdžiai reikalingi? Remdamiesi savo patirtimi, siūlome dažniausią pasirinkimą – 32 mm skersmens vamzdžius.

Labai svarbu, kad į šulinį įleisto vamzdžio gale nepamirštumėte sumontuoti atbulinio vožtuvo. Kam jo reikia? Hidroforo išsiplėtimo bakelyje esanti pūslė sukurs slėgį, tačiau jei nebus atbulinio vožtuvo, vanduo sėkmingai subėgs atgal į šulinį. O minėtas vožtuvas leidžia vandeniu atitekėti iš šulinio, tačiau neleidžia jam sugrįžti atgal. Vožtuvas reikalingas ir tam, kad hidroforui nereikėtų nuolat veikti, naudoti elektros. Maža to, šitaip veikdamas netrukus perdegtų hidroforo siurblys.

Kai vedžiojate vamzdžius būtinai kruopščiai užsandarinkite sriegius. Seniau tam buvo naudojamos pakulos. Pastarosios puikiai tinka ir dabar, tačiau rinkoje yra ir speciali tam skirta tefloninė juostelė. Sriegių užsandarinimas svarbus tam, kad per juos nelašėtų vanduo, esant slėgiui.

Siūlome už hidroforo sumontuoti paprastą čiaupą (gali tikti ir tiesiog ventilis). Kam to reikia? Tai nėra privaloma, tačiau Jums pasitarnaus, kai reikės nupilti vandenį ar tiesiog nuorinti.

Kai klojate vandens vamzdžius labai svarbu, kad nuolydis eitų į šulinį.

Kaip pajungti ir paleisti hidroforą?

Kai hidroforas pritvirtintas šulinyje ar sumontuotas namuose, kai teisingai išvedžioti vamzdžiai, įrengti čiaupai, tuomet jau laukia svarbiausias žingsnis – hidroforo pajungimas. Sujunkite hidroforą su išvedžiotais vamzdžiais, vadovaudamiesi prie įrenginio pridėta instrukcija.

Hidroforo pajungimas baigtas? Paskutinis darbų etapas – hidroforo paleidimas. Pirmiausia atsukite specialų varžtelį siurblyje ir pripilti vandens. Puiku, jei pavyks pripilti pilną vamzdį iki pat šulinio. Tada junkite siurblio laidą į rozetę ir jis vandens baką pripildys vandens. Jei viską atlikote teisingai.

Hidroforo pajungimas – žinių reikalaujantis procesas, tačiau jį galite atlikti ir patys, žindami svarbiausius aspektus, kuruos pateikėme straipsnyje. Linkime sėkmingai sumontuoti bei pajungti hidroforą.…