Verslumas

Verslumo ugdymas. Kodėl formalus švietimas ne visada veiksmingas?

Yra daugybė verslumo profesorių skirtinguose pasaulio universitetuose ir dažniausiai jie yra nuostabūs žmonės. Jie yra motyvuoti skirtingų dalykų, tačiau visi turi kai ką bendro – jie nuoširdžiai atsidavę jaunų žmonių lavinimui. Tačiau, egzistuoja ir kita pusė – yra begalė studentų, norinčių imtis verslo kūrimo, bet nežinančių nuo ko pradėti. Tai yra vienas įrodymų, kad dabartinė verslumo ugdymo mokymo programa nėra veiksminga.

Skaičiai tikrai labai stebina – verslumo paskaitų ir programų Jungtinių Amerikos Valstijų universitetuose ir koledžuose padaugėjo ketvirtadaliu per pastaruosius 25 metus. Tuo tarpu, per tą patį laikotarpį, žmonių, esančių iki 30 metų, ir turinčių privačias įmones, sumažėjo net 60%. Taigi, išvada paprasta – kuo daugiau mokome verslumo, tuo mažiau jaunų žmonių iš tikrųjų pradeda nuosavus verslus. Deja, tai turi neigiamų pasekmių mūsų visuomenei.

Yra tam tikros mokyklos, kurios iš tikrųjų orientuojasi į verslo kūrimą. Tačiau, daugumai studentų verslumo studijavimas yra malonus intelektualinis užsiėmimas, bet ne profesinis pasirinkimas. Tai tikrai nėra dėstytojų kaltė. Tikroji priežastis slypi verslumo mokymų struktūroje.

1. Veiksmai svarbesni už teorines žinias

Tarkime, kad jūs ir dar šimtas kitų žmonių ką tik išklausėte nuostabią paskaitą apie tai, kaip užsidirbti vieną milijoną. Kiekvienas gavote aiškias instrukcijas, sudėliotas pažingsniui. Tačiau, ar dabar galite tiesiog eiti ir užsidirbi tą milijoną? Tikėtina, kad ne. Net jei ir galėtumėte, tai tikriausiai būtumėte tai padarę dar prieš paskaitą.

Verslo kūrimą galime palyginti su sportininkų sugebėjimais, pavyzdžiui, teniso kamuoliuko padavimu. Jei sportininkas paaiškintų, kaip tai daryti, tai būtų beprasmiška. Tokie dalykai išmokstami su praktika, trenerio pagalba ir daugybe treniruočių.

2. Nesėkmė

Kas būtų, jei dėstytojas atsistotų prieš visą klasę ir tartų: „pusė iš jūsų neišlaikys šio modulio, nes mano lošimų kauliukai taip iškrito“? Tikėtina, kad didelė dalis studentų tiesiog išeitų iš auditorijos, o dėstytojas ne tik gautų papeikimą, bet ir būtų atleistas iš darbo.

Tačiau, tai yra nuostabus pavyzdys to, kad nutiktų pradėjus verslą. Dauguma verslų nepasiseka. Ir dauguma sėkmingų verslininkų yra turėję ne vieną skaudžią nesėkmę. Bill Gates buvo įsteigęs galiausiai sužlugusią įmonę „Traf-o-data“ prieš tai, kai įkūrė „Microsoft“. Sam Walton taip pat turėjo nepasisekusią verslo idėją prieš įkurdamas „Wal-Mart“. Tačiau, mūsų švietimo sistema netoleruoja nesėkmių, todėl ir jaunimas negali su tomis nesėkmėmis susitaikyti ir jų priimti. Geriausias verslumo modulis turėtų prasidėti nuo neigiamo pažymio kiekvienam studentui. Tie, kurie tą neigiamą įvertinimą priims kaip iššūkį, turės šansų tapti verslininkais.

3. Atkaklumas

Jei kažkas sugebėtų įsteigti milijonus uždirbantį verslą, ką jie darytų? Žinoma, jie mestų viską ir tiesiog to imtųsi. Tikėtina, verslumo paskaitose jų tikrai nesutiktume. Tam, kad galėtume pradėti verslą, labiausiai mums reikia drąsos, tikėjimo savimi ir savo idėja, širdies, valios, atkaklumo ir žinoma finansų investavimui. Verslumo paskaitose dažniausiai pasakojamos istorijos apie žmones, kurie šias savybes turi. Deja, jos nėra lengvai perduodamos kitam. Iš tikrųjų, verslumo paskaitos dažnai tik atitolina žmogų nuo veiksmų ėmimosi.

Išvada tokia, kad veiksmingiau už verslumo paskaitas veikia praktika ir realūs veiksmai. Yra begalė įmonių, siūlančių studentams praktiką ir galimybę savomis akimis pamatyti kaip kuriamas ir auginamas verslas. Tokia patirtis ne tik įkvėptų studentus, bet ir padėtų suprasti, ar verslas tikrai yra tai, ko jie nori. Būtent taip puikiai atsirūšiuotų žmonės ir norintys bei galintys kurti verslą imtųsi veiksmų, taip prisidėdami prie ekonomikos gerinimo ir naujų darbo vietų kūrimo.