Namai

Žemės riešutų sviestas – kuo jis naudingas ir kodėl turėtume jį vartoti?

Žemės riešutų sviestas kurį laiką buvo mums kur kas geriau žinomas iš amerikietiškų filmų ir serialų. Vidurio ir Rytų Europoje jo populiarumas tik neseniai įgavo pagreitį. Tačiau tai, kad šio produkto nauda mums pradeda atsiskleisti tik paskutiniuoju metu, nė kiek nemažina jo naudingųjų savybių. Riešutų sviestas – itin sveikas ir naudingas žmogaus organizmui. Šiame straipsnyje pamėginsime išsiaiškinti, kodėl.

Amerikos žemyne žinios apie žemės riešutų sviestą siekia senovės actekų laikus. Jie pirmieji pasaulyje ėmė gaminti masę, panašią į dabartinį šio produkto atitikmenį, trindami žemės riešutus iki vienalytės masės. Tuo tarpu Europoje šis itin naudingas produktas atsiranda tik XVI amžiuje. Na, o pirmieji rašytiniai šaltiniai, bylojantys mums apie žemės riešutų sviestą, siekia XII–XIV amžių. Taigi žmonija jau seniai pažįstama su šiuo itin naudingu sveikatai produktu.

Kokios naudingosios medžiagos randamo žemės riešutų sviesto sudėtyje?

Žemės riešutų sviestas turtingas lipidų. Daugiausia sudarytų iš nesočiųjų riebalų ir fitosterolių. Pastarieji yra naudingi tuo, kad mažina uždegimą ir cholesterolio absorbciją iš žarnyno, mažina vėžio riziką. Taip pat žemės riešutų sviesto sudėtyje randama vitaminų (visa eilė B grupės vitaminų, vitaminas PP, A, E, D); mineralų, polifenolių (resveratrolo – itin stipraus antioksidanto, saugančio nuo vėžio), aromatinių rūgščių, baltymų ir angliavandenių.

Žemės riešutų sviesto mineralinė sudėtis yra šiek tiek mažiau turtinga nei pačių žemės riešutų. Tačiau ir iš jų išgaunamas aptariamasis produktas yra turtingas mineralų, kurie taip pat svarbūs teigiamai žmogaus organizmo būklei palaikyti. Žemės riešutų sviesto sudėtyje yra ir mangano (iki 80% dienos poreikio), ir magnio (iki 40%), taip pat jame randami: varis (iki 25%), geležis, cinkas ir selenas.

Kitos naudingosios žemės riešutų sviesto medžiagos

Žemės riešutų sviestas yra resveratrolino polifenolio šaltinis, kuris jame yra kliniškai reikšmingo kiekio – 140 μg 100 g sviesto, tai yra 14% žmogaus organizmui reikalingo dienos kiekio. O, žinant, kaip brangiai kainuoja resveratrolino savo sudėtyje turintys maisto papildai, darosi akivaizdu, kad vartoti žemės riešutų sviestą ir gauti minėtos medžiagos, bei eilę kitų svarbių elementų, išvardintų aukščiau, – tikrai apsimoka.

Riešutų svieste taip pat randami nemaži kiekiai Omega 6 ir Omega 9 riebiųjų rūgščių. Jos padeda normalizuoti imuninės sistemos ir hormonų veiklą, palaikyti normalią nervų sistemos būklę. Šios riebiosios rūgštys itin svarbios smegenų veiklai, geram regėjimui, efektyviai reprodukcinės sistemos veiklai palaikyti.

Kokioms organizmo funkcijoms atlikti ir pagerinti turėtume vartoti žemės riešutų sviestą?

Šis produktas svarbus fizinei ištvermei. Jis, taip pat, geba mažinti blogojo cholesterolio kiekį kraujyje, svarbus sklandžiai imuninės sistemos veiklai palaikyti. Taip pat, jo vartoti patariama žmonėms, kuriems svarbu atstatyti harmoningą organizmo veiklą po įvairių chroniškų susirgimų. Taip pat, sportuojantiems ar daug fiziškai dirbantiems asmenims, kuriems svarbu atsigauti po didelio fizinio krūvio.

Kita, vertus, žemės riešutų sviestas reguliuoja miegą, kepenų veiklos procesus, yra naudingas asmenims, kenčiantiems nuo cukrinio diabeto. Na, o moterims šis produktas taip pat labai aktualus. Ne vien dėl anksčiau minėtų naudingųjų savybių, bet ir dėl teigiamo poveikio išoriniam grožiui. Juk šis produktas skatina kolageno gamybą.

Taigi, akivaizdu, kad žemės riešutų sviestas naudingas daugelio susirgimų profilaktikai bei normaliai organizmo sistemų veiklai palaikyti. Jis naudingas sportuojantiems asmenims, nes padeda didinti fizinę ištvermę, taip pat – nuo tam tikrų susirgimų kenčiantiems ar jų profilaktika norintiems užsiimti žmonėms.