Šiuolaikiniame pasaulyje, kur grėsmės tampa vis įvairesnės ir sudėtingesnės, apsaugas darbuotojas, kaip profesija, įgauna vis didesnę svarbą. Nuo paprastų parduotuvių ir biurų iki gyvybiškai svarbių infrastruktūros objektų – apsaugos darbuotojas užtikrina mūsų saugumą ir ramybę. Tačiau ši profesija apgaubta ne tik romantiškų filmų aureole, bet ir kelią nemažai iššūkių bei reikalavimų. Tad, kas gi iš tiesų slypi už šios profesijos vardo ir ką svarbu žinoti apie šią atsakingą specialybę?

apsaugos darbuotojasApsaugos darbuotojo profesija – tai ne tik fizinė apsauga. Šiandieninis apsaugos specialistas turi pasižymėti budrumu, stebėjimo įgūdžiais, gebėjimu greitai reaguoti į nestandartines situacijas, o tam tikrais atvejais – ir fizine jėga. Be to, vis labiau akcentuojami bendravimo, konfliktų valdymo ir klientų aptarnavimo įgūdžiai, nes apsaugos darbuotojai dažnai tampa pirmomis institucijomis, su kuriomis susiduria žmonės iškilus pavojui ar nemalonioms situacijoms.

Kas Lietuvoje teisiškai gali dirbti apsaugos darbuotoju?

Lietuvos Respublikos asmens ir turto apsaugos įstatymas reglamentuoja kas gali dirbti apsaugos darbuotoju. Tam, kad asmeniui būtų leista dirbti šias pareigas, jis privalo atitikti šias sąlygas:

Būti ne jaunesniam nei 18 metų: Apsaugos darbuotojo darbas reikalauja tam tikro fizinio pasirengimo, atsakomybės ir brandos, tad jauniems asmenims iki pilnametystės dirbti šias pareigas neleidžiama.

Būti sveikam: Apsaugos darbuotojams keliami tam tikri sveikatos reikalavimai, siekiant užtikrinti, kad jie galėtų tinkamai atlikti savo pareigas ir reaguoti į ekstremalias situacijas. Asmenys, turintys rimtesnių sveikatos sutrikimų, gali neturėti galimybės dirbti apsaugos srityje.

Neturėti teistumo už tam tikrus nusikaltimus: Apsaugos darbuotojui keliami aukšti moraliniai ir etikos standartai, tad asmenys, turintys teistumo už sunkius nusikaltimus, keliančius grėsmę visuomenei, negali dirbti šias pareigas.

Būti baigusiam apsaugos darbuotojo rengimo kursus: Norint legaliai dirbti apsaugos srityje, privaloma baigti atitinkamus mokymus ir gauti apsaugos darbuotojo pažymėjimą. Mokymo programa apima teorines žinias apie teisės aktus, saugos taisykles, konfliktų valdymą, pirmosios pagalbos teikimą ir kt., taip pat praktinius įgūdžius.

Neturėti draudimo dirbti su ginklais: Kai kuriems apsaugos darbuotojams tenka dirbti su ginklais, tad jiems keliami papildomi reikalavimai. Asmenys, turintys psichikos sutrikimų ar priklausomybių, negali dirbti su ginklais ir atitinkamai negali dirbti tam tikrose apsaugos srityse.

Svarbu pažymėti, kad tai tik esminiai reikalavimai, su kuriais susiduria kiekvienas apsaugos darbuotojas. Konkretūs reikalavimai gali skirtis priklausomai nuo darbo specifikos ir darbdavio keliamų kriterijų.

Be išvardintų sąlygų, apsaugos darbuotojas taip pat privalo turėti gerą fizinę formą, išmanyti savigyną, gebėti dirbti komandoje ir bendrauti su žmonėmis. Šios savybės padės sėkmingai atlikti darbus ir užtikrinti aukštą apsaugos lygį.

Apsaugos darbuotojas dažniausiai turi atlikti šias užduotis:

Apsaugos darbuotojo darbo specifika priklauso nuo darbo vietos ir atliekamų funkcijų. Vis dėlto, galima išskirti keletą bendrų bruožų, būdingų šiai profesijai:

  • Patruliavimas: Apsaugos darbuotojai reguliariai apžiūri saugomą teritoriją, patalpas ar objektą, siekdami pastebėti įtartinus asmenis ar veiklą. Patruliuojant gali tekti naudotis vaizdo stebėjimo sistemomis, signalizacijos įranga ar kitais techniniais priedais.
  • Prieigos kontrolė: Apsaugos darbuotojas kontroliuoja patekimą į saugomą teritoriją, tikrina lankytojų tapatybę ir leidimus. Gali tekti atlikti asmenų ir bagažo apžiūrą, naudotis metalo detektoriais ar kitais patikros įrankiais.
  • Reagavimas į incidentus: Apsaugos darbuotojai privalo reaguoti į įvairius incidentus, tokius kaip vagystės, įsilaužimai, muštynės ar kitos pavojingos situacijos. Tam reikia gebėjimo greitai ir racionaliai įvertinti situaciją, priimti tinkamus sprendimus ir imtis atitinkamų veiksmų.
  • Pirmosios pagalbos teikimas: Kai kuriais atvejais apsaugos darbuotojams gali tekti suteikti pirmąją pagalbą nukentėjusiems asmenims. Tam reikia turėti atitinkamus įgūdžius ir žinias.
  • Klientų aptarnavimas: Apsaugos darbuotojai dažnai tampa pirmomis institucijomis, su kuriomis susiduria klientai ar lankytojai. Todėl jiems svarbu mokėti mandagiai ir profesionaliai bendrauti, suteikti reikiamą informaciją ir spręsti klientų problemas.

Be išvardintų funkcijų, apsaugos darbuotojas gali atlikti ir kitas užduotis, priklausomai nuo darbo specifikos. Pavyzdžiui, jis gali budėti prie įėjimo į renginius, prižiūrėti prekes parduotuvėse, lydėti vertingus krovinius ar užtikrinti viešąją tvarką renginiuose.

Darbo laikas ir sąlygos taip pat gali skirtis priklausomai nuo darbo vietos. Apsaugos darbuotojai dažnai dirba pamainomis, įskaitant naktis ir savaitgalius. Darbas gali vykti tiek patalpose, tiek lauke, įvairiomis oro sąlygomis.

Apskritai, apsaugos darbuotojo darbas yra atsakingas ir dinamiškas. Ši profesija reikalauja budrumo, susikaupimo, gebėjimo greitai reaguoti į nestandartines situacijas ir bendrauti su žmonėmis.