Finansai · Verslumas

Finansiniai šaltiniai pradedantiems verslą

Didelė dalis atliktų psichologinių tyrimų teigia, kad verslininkai dažnai yra sėkmingi būtent dėl savo drąsos rizikuoti ir baimės suklysti nebuvimo. Verslūs žmonės dažnai aistringai tiki savo idėja, todėl yra pasiruošę į ją pilnai investuoti ne tik savo darbą ir jėgas, bet ir finansus. Tačiau, siekiant sėkmės, rekomenduojama prieš investuojant gerai išanalizuoti situaciją ir susidaryti tikslų planą. Pasiimti paskolą ir investuoti ją visą į vieną idėją retai yra gera mintis, ypač kalbant apie naujos verslo idėjos finansavimą.

Teisingas finansinių išteklių paskirstymas ne tik padės jūsų start-up‘ui sėkmingiau įveikti potencialius nuosmukius, bet ir padidins tikimybę atrasti tinkamą finansų šaltinį. Svarbu nepamiršti, kad bankai nenori būti vieninteliu jūsų verslo finansiniu šaltiniu. Gebėjimas pasinaudoti skirtingomis finansavimo alternatyvomis parodo skolintojams tai, kad esate iniciatyvus verslininkas. Kiekvienas finansavimo šaltinis turi savų privalumų ir trūkumų ir pagal tai reikėtų pasirinkti, kuris variantas tinka būtent jums. Pateikiame keletą finansavimo šaltinių variantų jūsų start-up‘ui.

1. Asmeninė investicija

Nusprendę pradėti naują verslą, pradėkite nuo asmeninių finansų peržiūrėjimo. Pasiskaičiuokite kiek pats galite investuoti į savo idėją ir padarykite tai. Dar geriau, jei prieš pradėdami veikti, pirmiausia skirtumėte laiko teisingam pasiruošimui – susitaupytumėte tam tikrą sumą pinigų. Net tam, kad pasiimtumėte paskolą verslo pradžiai, turite turėti ir savų išteklių.

Pasirūpinimas asmeninėmis finansavimo galimybėmis parodytų būsimiems investuotojams, kad esate atsidavę savo idėjai, esate pasiruošę ties ja dirbti ir turite ilgalaikių tikslų. Tačiau, jei tokios galimybės neturite, nenusiminkite. Šiame žingsnyje svarbiausia, kad kažkas būtų padaryta iš jūsų pusės ir būtų bent kažkoks jūsų indėlis.

2. Paskola iš artimųjų

Taip pavadinkime tuos pinigus, kuriuos jums paskolina patys artimiausi žmonės – vyras, žmona, mylimieji, tėvai, broliai ar seserys, draugai. Investuotojai ir bankininkai tokius pinigus vertina kaip „ramųjį kapitalą“. Šis terminas reiškia, kad investicija bus grąžinta skolintojams tuomet, kai verslas pradės klestėti, o pelnas augs. Kai kurie žmonės tokį finansų šaltinį kartais laiko saugia „paskola“. Tačiau, nusprendę pasinaudoti tokiu finansiniu šaltiniu, turėkite omenyje, kad šeima ir draugai retai turi sukaupę pakankamai kapitalo.

Net jei jūsų artimieji ir turi finansinę galimybę investuoti į jūsų startuolį, skolindamiesi iš jų galite jaustis prastai. Artimųjų būna pačių įvairiausių, todėl jei jūsų santykiai su jais yra geri ir jie palaiko jūsų naują idėją – jums pasisekė. Tačiau, jei dar net nepasiskolinę jau jaučiate, kad nepasisekus jums bus priekaištaujama ar būsite kaltinamas, verčiau tokį verslo finansavimo variantą atidėti į šoną. Juk verslą reikia pradėti pačiomis geriausiomis emocijomis, su tikėjimu savo jėgomis ir įkvėpimu, o ne baimės ar kaltės jausmu.

Taip pat, finansiškai investavę artimieji gali norėti tapti jūsų verslo dalimi ar ateityje gauti procentą nuo jūsų pelno. Tokį pasiūlymą turėtumėte gerai apsvarstyti ir nuspręsti ar toks variantas jums tinka. Kitas svarbus aspektas, link kurio iš esmės du anksčiau aptarti argumentai veda, verslo santykiai su šeima ne visada būna geras pasirinkimas. Nepamirškite, kad svetimas žmogus įmonėje būna tol, kol jis neša verslui naudą. Tačiau, ar taip pat lengvai žiūrėtumėte į jums dirbantį brolį, kuris dėl problemų namuose savo darbo nebeatlieka kokybiškai?

3. Paskola iš banko

Banko paskolos yra vienas dažniausiai pasirenkamų mažo ar vidutinio verslo finansavimo būdų. Svarbu paminėti, kad kiekvienas bankas turi savus privalumus, todėl prieš renkantis banką paskolai reikėtų pasidaryti išsamią analizę. Toks požiūris suteiks galimybę atrasti tokį banką, kuris paskolą suteiks jums labiausiai tinkančiomis sąlygomis. Bankai dažnai suteikia paskolas asmenims, turintiems tvarkingą ir gerą kredito istoriją. Renkantis imti paskolą iš banko, geros idėjos nepakanka – jums reikia turėti detalų verslo planą.

Svarbu paminėti, kad paskola banke dažnai yra geras pasirinkimas, tačiau reikia nepamiršti ir galimos rizikos. Būtent todėl reikėtų susirasti banką, siūlantį kuo mažesnes palūkanas. Jei jūs turite idėją, kuria tikite ir norite ją įgyvendinti, finansavimas tampa tik vienu žingsneliu tikslo link. Žinoma, tai labai atsakingas ir svarbus žingsnis, kuriam reikia tinkamai pasiruošti. Tačiau, jei neskubėsite, analizuosite ir sukursite finansavimo planą, sėkmė bus jūsų pusėje.…

Finansai · Namai

Būsto paskola – ilgalaikė našta ar išsigelbėjimas?

Būsto nuoma – dažnos jaunos šeimos kasdienybė. Tačiau ne paslaptis, kad nuomininkai kartais lyg ir be konkrečios priežasties pakelia nuomos kainas arba iškyla kitų nepatogumų, kurių neišvengsi, įsikūręs ne nuosavoje erdvėje.

Todėl vis daugiau jaunų šeimos ūkių pasiryžta imti būsto paskolą. Galimybės, žinoma, priklauso nuo šeimos finansinės būklės, o ir skirtingų bankų reikalavimai, keliami imantiems nekilnojamojo turto paskolą, šiek tiek skiriasi. Tad pakalbėkime apie tai ir pabandykime išsiaiškinti: ar būsto paskola – ilgalaikė našta ar išsigelbėjimas?

Būsto paskola – atsakingas sprendimas

Prieš paimant būsto paskolą reikia labai gerai apgalvoti savo šeimos finansinę padėtį ir pasistengti, kiek tai įmanoma, paplanuoti ją mažiausiai keleriems metams į priekį, juk mokėti įnašus bankui, greičiausiai, teks dešimtmečius. Ekonomistai rekomenduoja „pasitreniruoti“ kaupti lėšas paskolai, likus bent pusei metų iki ėjimo į banką. Tai gan paprastas būdas suvokti, ar Jūs sugebėsite išgyventi iš sumos, likusios sumokėjus mėnesinį įnašą, už būsto paskolą bankui.

Žinoma, visų pirma, turite susižinoti kokią daugmaž sumą Jums teks atsidėti kiekvieną mėnesį. Tarkime, kad bankui kas mėnesį turėsite mokėti 80 eurų. Taigi pusę metų, prieš einant tartis dėl paskolos, atsidėkite 80 €/mėn. ir jų nelieskite. Jeigu lengvai išsiversite ir be jų, greičiausiai, kad esate pajėgūs vykdyti būsimus įsipareigojimus. Be abejo, dar labai svarbu būti bent iš dalies užtikrintu, kad išlaikysite dabartinę finansinę padėtį (jei ji pakankama paskolai paimti) ir po 5 ar 10 metų (niekas nėra apsaugotas nuo etatų mažinimo ar kitų su galimu darbo netekimu susijusių problemų, ar kitu būdu sumažėjusių pajamų).

Galimi pavojai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, prieš imant NT paskolą

Trumpai aptarsime galimus pavojus, su kuriais gali tekti susidurti, paėmus būsto paskolą. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo lengviau galėsite nuspręsti, ar toks svarbus sprendimas Jums šiuo metu prieinamas ir, ar galėsite laikytis įsipareigojimų bankui ilgus metus. Taigi, galimų nesklandumų, kuriuos turite žinoti, sąrašas:

  • Laikui bėgant gali nukristi būsto rinkos vertė. Šiuo atveju blogiausias variantas – jei paskola didesnė nei gyvenamosios vietos vertė. Vadinasi, kad skola liktų net par­davus būstą. Kad ši rizika būtų sumažinta, mokamas 15–20 proc. pradinis įnašas.
  • Nevykdant paskolos sutar­ties sąlygų rizikuojama netekti būs­to arba iš banko sulaukti skolinimosi pabranginimo. Aišku, yra ir kita galimybė – įsigytą butą ar namą, kai nebėra kitos išeities ir išsimokėjimas tampa itin miglotu, galima parduoti. O vėliau iš naujo pasiimti paskolą arba gyventi nuo­mojamame bute.
  • Dar vienas galimas pavojus – aplaidus sutarčių skaitymas. Finansininkai ypač rekomenduoja atkreipti dėmesį į bendrąją dalį. Nors joje surašyti banko įsipareigojimai ir teisės, tačiau ten yra ir palūkanų keitimo sąlygos, delspinigiai, baudos – visa tai, kas taip svarbu priimant vieną atsakingiausių gyvenimo sprendimų. Netiesa, kad bendrosios dalies negalima pakeisti. Ji nėra visiems vienoda, kaip dažnas iš mūsų galvoja, jei turite rimtus argumentus tam tikriems punktams pakeisti, – tai yra įmanoma.
  • Kitas pavojus – paskolos ėmimas ilgesniam laikotarpiui. Laikui bėgant gali sumenkti turto kokybė. Dėl šios priežasties būstas gali prarasti rinkos vertę ir norėdami jį parduoti, smarkiai pralošite.
  • Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ateityje, įsigytas už paskolą būstas gali pareikalauti iš Jūsų papildomų investicijų. Tarkime, jei gyvensite tame pačiame būste ir po 20–30 metų, labai gali būti, kad teks jį renovuoti, o tai vėl kainuos papildomas lėšas.

Ką dar verta žinoti apie NT paskolas?

Paskolos įmoka ir palūkanos per mėnesį neturėtų būti didesnės nei 40 proc. šeimos pajamų, kad likusių pinigų užtektų pragyventi ir dar liktų juodai dienai ar netikėtiems, bet svarbiems pirkiniams.

Taip pat svarbu išsiaiškinti, kokios paskirties turtas:

  • Gyvenamosios;
  • Poilsio;
  • Komercinės.

Nuo to priklauso, ar nebus taikomi tam tikri turto naudojimo apribojimai ir kiti teisiniai niuansai. Pvz., gali keistis paskolos suteikimo ir turto apmokestinimo sąlygos.

Ieškodami būsto paskolai, pasistenkite išsiaiškinti apie pasirinktą variantą kuo daugiau informacijos. Ir tai nėra vien buto ar namo privalumų ir trūkumų sąrašas, bet ir tokie svarbūs aspektai, susiję su teisiniais niuansais, kaip, pvz., išankstinis išsiaiškinimas, ar turtas nėra areštuotas. Tikimybė gal ir maža, tačiau verta pasisaugoti apgaulės.

Ir pabaigai…

Būkite itin atsargūs, jei perkate dar nepastatytą būstą. Atkreipkite dėmesį į objekto užbaigtumo laipsnį. Jeigu jis neužbaigtas statyti, svarbu išsiaiškinti, kaip kis kaina, jei kis buto plotas, ir pan. Kad neapsigautumėte, pravartu, dėl nebaigto statyti būsto pirkimo, pasikonsultuoti su NT išmanančiu teisininku.

Tad svarbiausia, prieš imant būsto paskolą, gerai viską apgalvoti ir nepulti strimgalviais į banką, o pasibandyti savo galimybes. Viską gerai apskaičiavus, būsto paskola netaps nepakeliama našta.…

Finansai · Namai

Greitos paskolos būsto remontui. Ypatumai, kuriuos verta žinoti

Statybinių medžiagų rinka perpildyta įvairiausiomis prekėmis, kurių įsigiję, kiekvienas iš mūsų gali atlikti svajonių remontą, bėda tik ta, kad šių medžiagų kaina – nemaža. Todėl, norint atlikti norimą remontą bute ar name, dažnam tenka galvoti apie greitosios paskolos arba banko teikiamos paskolos paėmimą. Šiame straipsnyje bandysime aptarti, kuo greitos paskolos pranašesnės už teikiamas bankų, ir ką dar verta žinoti, prieš imant greitąją paskolą būsto remontui.

Kokiais atvejais geriau rinktis alternatyvą greitajai paskolai – banką?

Kad ir kurią paskolos rūšį pasirinktumėte, jos įsigijimas visada reikš permoką. Tačiau kreiptis ne į greitųjų paskolų įmonę, o į banką, siekiant gauti lėšų remonto atlikimui, verta dažniausiai tada, kai siekiate atlikti kapitalinį remontą. Šiuo atveju, palankiau imti paskolą banke, o ne greitųjų paskolų įmonėje, nes dažna jų siūlo ganėtinai mažą maksimalią paskolos sumą.

Kaip žinia, išlaidos, skirtos kapitaliniam remontui, gerokai viršija tą kartelę. Tačiau, nepaisant to, kad paskolą banke gauti sudėtingiau, atliktas kapitalinis remontas ir ilgalaikė jo liekamoji vertė atpirks trūkumus. O pagrindiniai trūkumai, imant paskolą banke, tokie: reikia daugiau dokumentų, o ir išleisti paskolą galėsite tik su remontu susijusiems tikslams.

Kreiptis dėl paskolos būsto remontui, nesvarbu ar kreipsitės į banką, ar į greitąsias paskolas teikiančią bendrovę, apsimoka dar ir tada, kai neturite lėšų ką tik įsigyto būsto remontui ir norite greičiau kraustytis į jį. Tuo pačiu, – nebemokėti įmokų už svetimo buto nuomą. Pateikiamu atveju, geriau mokėti įmokas už remontui paimtą paskolą nei kas mėnesį tą pačią sumą atiduoti nuomotojui, paraleliai bandant taupyti kapitaliniam remontui.

Kokie greitųjų paskolų, skirtų remontui, privalumai ir trūkumai?

Greitos paskolos, skirtos būsto remontui, turi kelis privalumus. Pagrindinis jų – mažas, reikalingų dokumentų kiekis. Be to, greitąsias paskolas teikiančių bendrovių kiekis gerokai viršija Lietuvoje veikiančių bankų, skaičių. Todėl Jums bus iš ko pasirinkti. Specialistai pataria kreiptis dėl greitos paskolos gavimo tuo atveju, kai remontui reikalinga ne itin didelė suma.

Retai kada galėsite, nusprendę paduoti paraišką dėl greitos paskolos gavimo, gauti daugiau nei 15 000 €. Nors ir šios sumos, daugeliu atvejų, užteks būsto atnaujinimui. Dar vienas tokios paskolos trūkumas – didesnės palūkanos nei banke, kurios yra išties ženklios ir lemia didelę permoką.

Atsižvelgiant į tai, kas pasakyta aukščiau, paskolos remontui paėmimas iš banko naudingesnis nei greitoji paskola tuo atveju, jeigu norima paimti suma – didesnė nei galima gauti greitųjų paskolų bendrovėse. Tačiau, banko teikiamos paskolos gavimas – sudėtingas ir ištęstas laike. Todėl į banką verta kreiptis tik tuo atveju, jeigu atliekate brangų, kapitalinį remontą. O jeigu Jums reikalingas tik kosmetinis remontas, protingesnė išeitis – greitos paskolos.

Greitosios paskolos teikėjo pasirinkimas

Greitas paskolas Lietuvoje teikia nemažai bendrovių ir jų siūlomos sąlygos ganėtinai skiriasi. Ir, kai kuriais atvejais, šie skirtumai gali tapti lemiamais. Būtent dėl to, siekiant paimti greitąją paskolą, verta netingėti ir apžvelgti visų bendrovių teikiamus pasiūlymus. Reikia peržiūrėti ir apskaičiuoti visų bendrovių sąlygas.

Svarbiausia – atsargumas

Prieš priimdami sprendimą paimti paskolą, turite būti visiškai užtikrinti dėl savo finansinės padėties ir tuo, kad artimiausiu metu jokių problemų, grąžinant kreditą, neiškils. Esant mažiausioms abejonėms, nuo kreipimosi į banką ar greitųjų paskolų bendrovę, geriau išvis susilaikyti. Tokiu būdu, išvengsite neigiamos kredito istorijos ir neįveikiamų skolų, kurias bandant išmokėti, gali kilti rimtų rūpesčių.

 …