Ar svajojate apie jaukų nuosavą namą ar klestinčią verslo erdvę? Statybų pradžia gali atrodyti kaip jaudinantis nuotykis, tačiau nepamirškite – prieš griebiant kastuvą ar grąžtą, būtina pasirūpinti tam tikrų dokumentu. Tai yra statybų leidimas. Šis dokumentas tarsi raktas, atveriantis duris į teisėtą ir sklandų statybų procesą, užtikrinantį ne tik jūsų, bet ir kaimynų bei aplinkos gerovę.

statybų leidimasStatybų leidimas – tai oficialus savivaldybės išduotas dokumentas, patvirtinantis teisę statyti, rekonstruoti ar griauti tam tikrus statinius. Jame nurodomi statybų parametrai, tokie kaip statinio aukštis, plotas, atstumai nuo sklypo ribų, naudojamos medžiagos ir kt. Šie reikalavimai skirti užtikrinti, kad statiniai atitiktų vietovės planavimo schemą, statybos normas ir nepakenktų aplinkai ar kaimynų privatumui.

Be teisinių aspektų, statybų leidimas suteikia ir praktinių privalumų. Pavyzdžiui, jis leidžia kreiptis į statybos rangovus ir užtikrina sklandų statybų procesą, nes kontroliuojančios institucijos gali reguliariai stebėti statybų eigą ir užtikrinti, jog darbai vyksta pagal patvirtintą projektą. Be to, statybų leidimas yra būtinas norint įregistruoti naują pastatą Nekilnojamojo turto registre ir gauti jam unikalų kadastrinį numerį.

Taigi, ar planuojate statyti nuosavą namą, garažą, vasarnamį ar komercinės paskirties objektą, nepamirškite – statybų leidimas yra ne tik formalumas, bet ir raktas į sėkmingą ir sklandų statybų procesą.

Kokiems statiniams būtinas statybų leidimas?

Statybų leidimo poreikis priklauso nuo statinio tipo, dydžio, vietos ir kitų faktorių. Apskritai, galima teigti, jog statybos leidimas yra privalomas visiems statiniams, kurių statyba ar rekonstrukcija keičia statinio konstrukcines dalis, plotą, tūrius ar naudojimo paskirtį.

Konkrečiai, statybos leidimas yra būtinas:

 • Naujiems gyvenamiesiems namams, ūkiniams pastatams, garažams, pirtims, terasoms ir kitiems nesudėtingiems statiniams, kurių bendras plotas viršija 80 kv. m.
 • Ypatingos kategorijos statiniams, tokiems kaip daugiabučiai namai, visuomeninės paskirties pastatai, degalinės, elektrinės, tiltai ir kt.
 • Statiniams, statomiems saugomose teritorijose, tokiose kaip kultūros paveldo objektai, kurortinės zonos, nacionaliniai parkai ir kt.
 • Statiniams, kuriems reikia keisti fasadą, net jei statinio plotas ar tūris nesikeičia.

Tačiau yra ir išimčių. Pavyzdžiui, statybos leidimas nereikalingas:

 • Nesudėtingiems statiniams, kurių bendras plotas neviršija 80 kv. m., jei jie statomi ne saugomose teritorijose ir atitinka tam tikrus techninius reikalavimus.
 • Laikiniems statiniams, skirtiems ne ilgiau kaip 1 metams.
 • Aplinkos tvarkymo darbams, tokiems kaip tvorų statymas, vejos įrengimas, gėlynų sodinimas ir kt.

Prieš pradėdami bet kokius statybos darbus, visada rekomenduojama pasikonsultuoti su savivaldybės administracija ar statybos inspekcija, kad įsitikintumėte ar jūsų planuojamam statiniui reikalingas statybos leidimas.

Atminkite, jog savavališka statyba gali užtraukti administracines baudas ir netgi priversti nugriauti neteisėtai pastatytą statinį. Todėl geriau viską atlikti tvarkingai ir laikantis įstatymų reikalavimų.

Kur ir kaip kreiptis dėl statybos leidimo?

Prašymas dėl statybos leidimo išduodamas savivaldybės administracijai, kurios teritorijoje yra statybos sklypas. Prašymą galima pateikti:

 • Elektroniniu būdu per savivaldybės internetinę svetainę ar vieną iš valstybinių elektroninių paslaugų portalų.
 • Popieriniu būdu tiesiogiai savivaldybės administracijoje.

Prie prašymo reikia pridėti nemažai dokumentų, tarp kurių:

 • Statybos projektas;
 • Sklypo kadastro planas;
 • Sutikimas statyti iš kaimyninių sklypų savininkų (jei statybos gali paveikti kaimyninių sklypų naudojimą);
 • Kiti privalomi dokumentai, priklausomai nuo statinio tipo ir vietos.

Savivaldybė prašymą išnagrinėja per 20 darbo dienų ir priima sprendimą dėl statybos leidimo išdavimo. Jei sprendimas teigiamas, leidimas išduodamas per 5 darbo dienas.

Išsamią informaciją apie statybos leidimo išdavimo tvarką, reikalingus dokumentus ir mokesčius galite rasti savivaldybės administracijos internetinėje svetainėje arba kreipdamiesi tiesiogiai į savivaldybės specialistus.