Šiuolaikinėje finansų sistemoje paskolos tampa vis labiau prieinamos įvairiems gyventojų sluoksniams. Vis dėlto, asmenims, turintiems prastą ar neturintiems jokios kredito istorijos, tradicinės finansų institucijos dažnai užveria duris. Paskolos netikrinant kredito istorijos retai kada suteikiamos, o jeigu jos ir prieinamos, tai tik alternatyviose vietose.

Bendroves tikrinti kredito istoriją įpareigoja Lietuvos įstatymai

paskolos netikrinant kredito istorijosSvarbu pabrėžti, kad Lietuvos Respublikos įstatymai įpareigoja kredito davėjus, prieš suteikiant paskolą, patikrinti kliento kredito istoriją. Šis reikalavimas numatytas Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse, vartojimo kredito įstatyme ir kitose teisės aktuose. Kredito istorijos patikrinimas leidžia kreditoriams įvertinti skolininko mokumo riziką ir priimti pagrįstus sprendimus dėl paskolos suteikimo sąlygų. Tad, tokiose vietose paskolos netikrinant kredito istorijos tiesiog neišduodamos.

Nepaisant to, egzistuoja ir tam tikrų išimčių. Pavyzdžiui, smulkioms paskoloms, kurių suma neviršija tam tikros ribos, kredito istorijos patikrinimas nebūtinas. Be to, kai kurios kredito įstaigos gali pasiūlyti paskolas asmenims, turintiems prastą kredito istoriją, tačiau taikydamos griežtesnes sąlygas, tokias kaip didesnes palūkanų normas ar papildomus užstatus.

Paskolos netikrinant kredito istorijos dažniausiai suteikiamos su vekseliu, užstatu ar lombarduose

Atsižvelgiant į padidėjusią riziką, paskolos netikrinant kredito istorijos dažniausiai yra apribojamos tam tikromis sąlygomis. Siekdami užtikrinti paskolos grąžinimą, kreditoriai gali reikalauti papildomų garantijų:

Vekselis: Paskolos gavėjas išduoda vekselį, kuris tampa jo finansiniu įsipareigojimu. Jei paskola nėra grąžinama laiku, kreditorius gali kreiptis į teismą ir išieškoti skolą priverstinai.

Užstatas: Paskolos gavėjas pateikia turtą (pvz., nekilnojamąjį turtą, automobilį) kaip užstatą. Jei paskola nėra grąžinama laiku, kreditorius gali konfiskuoti užstatą ir parduoti jį, siekdamas padengti nuostolius.

Lombardas: Paskolos gavėjas į lombardą užstato vertingą daiktą ir gauna paskolą, atitinkančią daikto vertės dalį. Jei paskola nėra grąžinama laiku, lombardas gali parduoti užstatą ir pasilikti gautą sumą.

Svarbu pažymėti, kad paskolų su vekseliu, užstatu ar lombarduose palūkanų normos paprastai būna gerokai aukštesnės nei tradicinių paskolų. Be to, nesilaikant paskolos grąžinimo sąlygų, skolininkas gali patirti rimtų finansinių problemų, prarasti užstatytą turtą ar netgi susidurti su teisinėmis pasekmėmis.

Prieš imant tokią paskolą, būtina atidžiai įvertinti visas rizikas ir įsipareigojimus. Rekomenduojama kreiptis į finansų specialistą, kuris padės suprasti sutarties sąlygas ir priimti atsakingą sprendimą.

Net ir patikrinus kredito istoriją, paskola gali būti neišduodama

Svarbu pabrėžti, kad net ir turintiems gerą kredito istoriją nėra automatiškai garantuojamas paskolos išdavimas. Kredito įstaigos, vertindamos skolininko prašymą, atsižvelgia į įvairius kriterijus, tokius kaip:

Pajamos: Kreditoriai nori įsitikinti, kad skolininkas pajėgs grąžinti paskolą. Todėl bus vertinama jo darbo vieta, pajamų dydis ir stabilumas.

Išlaidos: Bus įvertintos kliento mėnesinės išlaidos, siekiant įsitikinti, kad paskolos grąžinimas nesukels jam pernelyg didelės finansinės naštos.

Esami įsipareigojimai: Kreditoriai patikrins, ar skolininkas neturi kitų finansinių įsipareigojimų, kurie galėtų apsunkinti paskolos grąžinimą.

Kita informacija: Atsižvelgiama ir į kitą informaciją, tokią kaip skolininko amžius, šeimyninė padėtis, darbo stažas ir kt.

Net jei skolininko kredito istorija yra gera, tačiau kiti kriterijai neatitinka kredito įstaigos keliamų reikalavimų, paskola gali būti neišduodama. Todėl prieš teikiant paraišką, rekomenduojama pasidomėti kredito įstaigos keliamomis sąlygomis ir įsitikinti ar atitinkate visus reikalavimus.

Be to, verta paminėti, kad skirtingos kredito įstaigos gali taikyti skirtingus vertinimo kriterijus. Todėl naudinga palyginti kelių įstaigų pasiūlymus ir pasirinkti tą, kuris geriausiai atitinka jūsų poreikius bei finansines galimybes.

Paskolos netikrinant kredito istorijos gali tapti gelbėjimosi ratu sudėtingoje situacijoje, tačiau prieš imant tokią paskolą būtina atidžiai įvertinti visas rizikas ir įsipareigojimus.