Verslumas

Greitieji kreditai verslui – kaip užtikrinti geresnes palūkanas?

Yra daugybė žmonių pasaulyje, svajojančių turėti nuosavą verslą ir mėgautis laisvės malonumais. Tačiau, tik vienetai sugeba šiuos tikslus įgyvendinti. Priežastis tam yra paprasta – geras verslininkas yra organizuotas, mokantis planuoti savo laiką ir veiklą, o kas svarbiausia – drąsiai pasiryžęs rizikuoti. Geri verslininkai retai bijo neaiškumų ar abejonių, jie užtikrinti savo pasirinkimais ir veiksmais, o net jei ir suklysta, yra pasiryžę priimti atsakomybę ir išspręsti kilusias neigiamas pasekmes.

Žmonių, turinčių visų šių savybių rinkinį, yra labai mažai. Būtent todėl, didelė dalis įdomių verslo idėjų taip ir lieka žmonių mintyse ir svajonėse. Tačiau, atlikus keletą pagrindinių planavimo bei strategijos veiksmų tikrai galima pasistūmėti link svajonės įgyvendinimo. Pirmiausia, savaime suprantama, reikia turėti verslo idėją. Na, o kitas žingsnis yra gauti reikalingą finansavimą ar paskolą palankiausiomis sąlygomis.

Susidarykite verslo planą

Geras verslo planas padės jums susidėlioti aiškią viziją ir veiksmų eigą. Tai padės veikti efektyviau ir išvengti nesklandumų. Taip pat, jūs aiškiai žinosite ko jums reikia tam, kad galėtumėte pradėti. Svarbu susiplanuoti net pačias menkiausias detales – viskas yra svarbu. Toks atidumas ir tikslumas taip pat reikalingas ir vienai svarbiausių verslo plano dalių – išlaidų verslo pradėjimui skaičiavimui.

Savaime suprantama, kiekvienas verslas yra skirtingas, tad ir reikalingų pirkinių/išlaidų sąrašas bus kitoks. Tačiau, dažniausiai bet kokio tipo verslo pradžiai prireikia tinkamos įrangos, prekių, leidimų ir kanceliarinių prekių. Pasiskaičiuokite kiek apytiksliai visa tai gali kainuoti. Vėliau, atskirai susumuokite ir nuolat atsinaujinančias išlaidas, tokias kaip darbuotojų atlyginimai ir patalpų nuoma. Turėdami šiuos du galutinius skaičius jau žinosite ar verslo pradžiai jums prireiks paskolos arba greitojo kredito verslui.

Paruoškite būtinus dokumentus

Verslo paskolos gavimas naujai atsidarančiai įmonei dažnai gali būti sudėtingas. Investuotojai dar nežino, ar gali jumis pasitikėti, todėl jūsų užduotis – juos įtikinti. Būtent todėl, skirkite laiko atsakingam pasiruošimui susitikimui su investuotojais. Jei turėsite visus reikalingus leidimus ir jūsų dokumentai bus nepriekaištingai sutvarkyti, tai jau paliks skolininkams teigiamą įspūdį ir nuteiks palankiai jūsų atžvilgiu. O jei dar ir pristatysite aiškų verslo planą – visi pliusai bus jūsų pusėje.

Pasidomėkite paskolų reikalavimais ir sąlygomis

Suteikiant paskolą privačiam asmeniui ar įmonei visada yra patikrinama kredito istorija. Jei tai pirmas kartas, kai kuriate verslą, tikėtina, kad bus patikrintas jūsų asmeninis kreditingumas. Aukštas kredito lygis patvirtina jūsų patikimumą. Taip pat, kredito istorija padeda skolintojams įsitikinti, kad paskolą sugebėsite grąžinti. Būtent todėl, prieš eidami į pokalbį dėl paskolos gavimo pasistenkite pagerinti savo kreditingumą. Tai ne tik padidins tikimybę gauti reikiamą sumą, bet ir gali padėti gauti geresnes grąžinimo sąlygas.

Paskolų rūšys verslui

Jei gerai atlikote namų darbus ir išsianalizavote savo verslo poreikius, tiksliai žinosite kokia pradinė suma jums reikalinga idėjos įgyvendinimui. Verta paminėti, kad skirtingiems tikslams gali būti suteikiamos įvairių rūšių paslaugos. Pavyzdžiui, jei jūsų verslui trūksta tik automobilių, galite pasiimti automobilio paskolą verslui. Tokia paskola orientuosis būtent į šį tikslą, tad didelė tikimybė, kad sąlygos bus palankesnės nei, pavyzdžiui, imant įprastą paskolą iš banko. Jei jums reikia tik IT įrangos, apsvarstykite biuro įrangos nuomos variantą pradžiai.

Tačiau, jei beveik visą sumą jau turite ir jums trūksta tik nedidelės dalies, tad imti paskolos iš banko nenorite, galite išbandyti greitųjų kreditų verslui privalumus. Greitieji kreditai verslui suteikia ypač geras gražinimo sąlygas žmonėms ir įmonėms, turintiems gerą kredito istoriją. Taip pat, svarbu paminėti, kad greitieji kreditai verslui gali tapti puiki išeitis ir esant laikiniems nesklandumams versle.…

Verslumas

Kaip gauti paskolą norintiems pradėti verslą?

Pradėti verslą visuomet yra paprasčiau turint kažkiek pinigų pradžiai. Deja, ši užduotis ne visada yra viena lengviausių. Dažnai žmonės taip ir sustoja pusiaukelėje, nežinodami ko gi toliau imtis. Tačiau, yra keletas būdų rasti pradinį finansavimo šaltinį jūsų naujajam verslui: tai šeimos ir draugų pagalba, privatūs rėmėjai, sutelktinis finansavimas, ir daug daugiau.

Šiandieniniame pasaulyje smulkaus verslo savininkai turi dar vieną variantą: paskolas. Kitaip nei rėmėjai ir sutelktinis finansavimas, „startup“ paskolos yra tradicinis būdas gauti išteklių verslo pradžiai. Tokios paskolos leidžia verslo savininkui dirbti su tradiciniais skolintojais ir taip gauti aiškias taisykles ir sąlygas, galimybę planuoti į priekį. Tačiau, tam, kad gautumėte tokią paskolą, pirmiausia turite įvykdyti keletą svarbių žingsnių.

1. Pasiskaičiuokite kiek jums reikia pinigų

Smulkių verslų savininkai susiduria su daugybe skirtingų kliūčių pradedami įmonę nuo nulio. Tačiau, bendra kliūtis, su kuria verslininkai susiduria, yra išlaidos verslo pradėjimui. Kiekvieno verslo išlaidų sąrašas bus kitoks, bet tam tikros išlaidos kiekviename versle bus panašios:

 • Įrangos pirkimas (kasos, kortelių skaitytuvai)
 • IT įranga (kompiuteriai, telefonai, planšetės)
 • Prekių pirkimas
 • Leidimai ir licencijos
 • Kanceliarinės prekės

Po to, kai viską iš šio sąrašo turite, reikia pasiskaičiuoti ir nuolatines atsinaujinančias išlaidas, tokias kaip mokesčiai, nuoma, ar darbuotojų atlyginimai.

Taigi, tam, kad gautumėte paskolą verslo pradžiai, pirmiausia turite tiksliai suskaičiuoti kiek jums reikia pinigų verslo pradžiai ir nuolatinėms atsinaujinančioms išlaidoms. Turėdami tokį planą, galite pradėti tinkamos paskolos variantų paiešką.

2. Paruoškite reikiamus dokumentus

Daugelis mažų įmonių savininkų patvirtintų, kad verslo paskolos gavimas naujos įmonės finansavimui gali būti sudėtingas. Tradiciniai skolintojai retai nedvejodami finansuoja jauną įmonę, neturinčią verslo istorijos ir įrodytų pajamų. Tačiau, naujos verslo idėjos turi didesnį šansą sėkmei, kai steigėjai atlieka stiprų pasirengimą prieš pradėdami ieškoti tinkamos verslo paskolos. Taigi, pasirūpinkite, kad visi jūsų dokumentai būtų paruošti idealiai.

Pirmiausia, paruoškite aiškų ir detalų verslo planą. Skolintojai dažnai neskuba finansuoti naujo verslo vien todėl, kad neturi pakankamai informacijos apie jį. Juk kaip jie gali žinoti, ar būsite atsakingas verslo savininkas? Kaip jie gali būti tikri, kad sugebėsite įkurti verslą? Būtent todėl, gerai apgalvotas ir išsamus verslo planas yra puikus būdas įtikinti paskolos suteikėją, kad jūsų verslo idėja yra verta jo investicijos. Į verslo planą turėtų būti įtrauktos finansinės prognozės – ateities pardavimai, pelnas, pajamos, pinigų srautai ir taip toliau. Turite būti pasiruošę atsakyti į klausimus apie tai, kokį indėlį jūsų verslas turės į rinką. Jūs esate tikras, kad šis verslas vertas dėmesio, tačiau skolintojas to nežino. Būtent todėl, turite įtikinti paskolos suteikėją savo verslo planu.

3. Pasitikrinkite, ar atitinkate reikalavimus paskolai

Prieš suteikiant paskolą, būtinai patikrinama asmens kredito istorija. Tikėtina, kad skolintojai peržvelgs jūsų asmeninę kredito istoriją, kad galėtų įsitikti, ar esate patikimas. Jiems taip pat svarbu žinoti, ar paskolą sugebėsite grąžinti. Bankai siūlo žymiai geresnes paskolas ir jų grąžinimo sąlygas asmenims, turintiems gerą kredito istoriją. Būtent todėl, prieš imdami paskolą savo naujo verslo finansavimui, pasitikrinkite savo kredito istoriją ir pasistenkite ją pagerinti.

4. Pasirinkite tinkamą paskolą

Įvykdę visus žingsnius, įvardintus aukščiau, būsite pasiruošę pradėti tinkamiausios paskolos paiešką.

Įrangos finansavimas

Jei pradėsite verslą nuo nulio, tikriausiai jums teks įsigyti įrangą, kad įmonė galėtų pradėti veikti. Jums gali prireikti kasos aparatų, kompiuterių, telefonų, ar pristatymo transporto priemonių. Deja, įranga, reikalinga verslo pradžiai, dažnai būna labai brangi. Gera žinia ta, kad galite pasinaudoti įrangos finansavimo paskola.

Kredito linijos verslo klientams

Jei tai jūsų pirmas kartas pradedant tokio tipo verslą, jūs galite tiksliai nežinoti kiek finansinių išteklių jums prireiks beaugant verslui. Būtent tokiu atveju, kredito linija verslo klientui gali būti jūsų išeitis. Toks paskolos tipas leis finansuoti verslo idėją visapusiškai. Tokią paskolą galite panaudoti pinigų srautų spragų papildymui, įrangos ar prekių pirkimui, skolų išmokėjimui, darbuotojų atlyginimams ar net gi kompensuoti neplanuotas, netikėtas išlaidas.…

Verslumas

Verslumo ugdymas. Kodėl formalus švietimas ne visada veiksmingas?

Yra daugybė verslumo profesorių skirtinguose pasaulio universitetuose ir dažniausiai jie yra nuostabūs žmonės. Jie yra motyvuoti skirtingų dalykų, tačiau visi turi kai ką bendro – jie nuoširdžiai atsidavę jaunų žmonių lavinimui. Tačiau, egzistuoja ir kita pusė – yra begalė studentų, norinčių imtis verslo kūrimo, bet nežinančių nuo ko pradėti. Tai yra vienas įrodymų, kad dabartinė verslumo ugdymo mokymo programa nėra veiksminga.

Skaičiai tikrai labai stebina – verslumo paskaitų ir programų Jungtinių Amerikos Valstijų universitetuose ir koledžuose padaugėjo ketvirtadaliu per pastaruosius 25 metus. Tuo tarpu, per tą patį laikotarpį, žmonių, esančių iki 30 metų, ir turinčių privačias įmones, sumažėjo net 60%. Taigi, išvada paprasta – kuo daugiau mokome verslumo, tuo mažiau jaunų žmonių iš tikrųjų pradeda nuosavus verslus. Deja, tai turi neigiamų pasekmių mūsų visuomenei.

Yra tam tikros mokyklos, kurios iš tikrųjų orientuojasi į verslo kūrimą. Tačiau, daugumai studentų verslumo studijavimas yra malonus intelektualinis užsiėmimas, bet ne profesinis pasirinkimas. Tai tikrai nėra dėstytojų kaltė. Tikroji priežastis slypi verslumo mokymų struktūroje.

1. Veiksmai svarbesni už teorines žinias

Tarkime, kad jūs ir dar šimtas kitų žmonių ką tik išklausėte nuostabią paskaitą apie tai, kaip užsidirbti vieną milijoną. Kiekvienas gavote aiškias instrukcijas, sudėliotas pažingsniui. Tačiau, ar dabar galite tiesiog eiti ir užsidirbi tą milijoną? Tikėtina, kad ne. Net jei ir galėtumėte, tai tikriausiai būtumėte tai padarę dar prieš paskaitą.

Verslo kūrimą galime palyginti su sportininkų sugebėjimais, pavyzdžiui, teniso kamuoliuko padavimu. Jei sportininkas paaiškintų, kaip tai daryti, tai būtų beprasmiška. Tokie dalykai išmokstami su praktika, trenerio pagalba ir daugybe treniruočių.

2. Nesėkmė

Kas būtų, jei dėstytojas atsistotų prieš visą klasę ir tartų: „pusė iš jūsų neišlaikys šio modulio, nes mano lošimų kauliukai taip iškrito“? Tikėtina, kad didelė dalis studentų tiesiog išeitų iš auditorijos, o dėstytojas ne tik gautų papeikimą, bet ir būtų atleistas iš darbo.

Tačiau, tai yra nuostabus pavyzdys to, kad nutiktų pradėjus verslą. Dauguma verslų nepasiseka. Ir dauguma sėkmingų verslininkų yra turėję ne vieną skaudžią nesėkmę. Bill Gates buvo įsteigęs galiausiai sužlugusią įmonę „Traf-o-data“ prieš tai, kai įkūrė „Microsoft“. Sam Walton taip pat turėjo nepasisekusią verslo idėją prieš įkurdamas „Wal-Mart“. Tačiau, mūsų švietimo sistema netoleruoja nesėkmių, todėl ir jaunimas negali su tomis nesėkmėmis susitaikyti ir jų priimti. Geriausias verslumo modulis turėtų prasidėti nuo neigiamo pažymio kiekvienam studentui. Tie, kurie tą neigiamą įvertinimą priims kaip iššūkį, turės šansų tapti verslininkais.

3. Atkaklumas

Jei kažkas sugebėtų įsteigti milijonus uždirbantį verslą, ką jie darytų? Žinoma, jie mestų viską ir tiesiog to imtųsi. Tikėtina, verslumo paskaitose jų tikrai nesutiktume. Tam, kad galėtume pradėti verslą, labiausiai mums reikia drąsos, tikėjimo savimi ir savo idėja, širdies, valios, atkaklumo ir žinoma finansų investavimui. Verslumo paskaitose dažniausiai pasakojamos istorijos apie žmones, kurie šias savybes turi. Deja, jos nėra lengvai perduodamos kitam. Iš tikrųjų, verslumo paskaitos dažnai tik atitolina žmogų nuo veiksmų ėmimosi.

Išvada tokia, kad veiksmingiau už verslumo paskaitas veikia praktika ir realūs veiksmai. Yra begalė įmonių, siūlančių studentams praktiką ir galimybę savomis akimis pamatyti kaip kuriamas ir auginamas verslas. Tokia patirtis ne tik įkvėptų studentus, bet ir padėtų suprasti, ar verslas tikrai yra tai, ko jie nori. Būtent taip puikiai atsirūšiuotų žmonės ir norintys bei galintys kurti verslą imtųsi veiksmų, taip prisidėdami prie ekonomikos gerinimo ir naujų darbo vietų kūrimo.…

Naujienos

Lietuvos verslininkus lydi sėkmė

2019 metų pradžia kai kuriems buvo ypač sėkminga versle tiek Lietuvoje, tiek užsienyje. Kol vienos įmonės vysto ir plėtoja verslo idėjas Lietuvoje, gerindami vietinę nekilnojamojo turto rinką, kitos kuria saldžiuosius produktus ir pagrinde orientuojasi į užsienio valstybes.

Nekilnojamojo turto rinka auga

Statybų verslo įkūrėjas Saulius Vepštas džiaugiasi savo įmonės „Malisa ir Ko“ sėkme ir dalinasi mintimis apie nekilnojamojo turto rinką Lietuvoje. Anksčiau dirbęs Vakarų Europos šalyse, verslininkas pasisėmė vertingos patirties ir grįžęs į Lietuvą įkūrė nuosavą statybų bei remonto darbų įmonę. „Malisa ir Ko“ užsiima namų statyba nuo pamatų bei pilnu naujo būsto įrengimu.

Saulius teigia, kad stebėdamas bankrutuojančius konkurentus, jis įsitikino vienu pagrindiniu dalyku – namus statyti turi statybininkai, o ne kitas profesijas turintys, pinigus taupantys žmonės. Vepštas įsitikinęs, kad nekilnojamojo turto rinka Lietuvoje sparčiai juda į priekį. Dabar žmonės vis dažniau patiki namų statybą ar įrengimą profesionalams, todėl mažėja statybinio broko galimybė. Verslininkas taip pat džiaugiasi, kad net 80% klientų apie jo įmonės teikiamas paslaugas sužino ne iš „Google“ ar reklamų, o iš buvusių klientų. Toks dėsningumas skatina tobulėti ir darbus mokytis atlikti dar geriau bei kokybiškiau.

Tačiau, Saulius teigia, kad kartais tenka prašyti pagalbos. Klientų įmonė turi labai daug, todėl dažnai nepakanka pinigų langams, durims, ar kitoms įrengimui būtinoms dalims. Gamyklos dažniausiai reikalauja pilnos sumos, o klientai ją sumoka tik po kelių mėnesių, kai darbas jau būna pilnai atliktas. Būtent todėl, verslininkui kartais tenka imti paskolą iš banko. Tam, kad pagerintų situaciją, Saulius naudojasi nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ (INVEGA) paslaugomis, kuri padeda gauti geresnes sąlygas banko paskoloms.

Lietuviškas šokoladas užsienyje

Kol Lietuvoje auga ir tobulėja nekilnojamojo turto rinka, užsienis mėgaujasi Lietuvoje gaminamu netradicinio skonio šokoladu. UAB „Mulate“ („Chocolate Naive“) įkūrėjas Domantas Užpalis teigia, kad šis ypatingo skonio šokoladas keliauja po visą pasaulį – į JAV, Aziją, Europą, Japoniją. Tačiau, jis yra mėgstamas net Mongolijos, Kinijos ar Singapūro gyventojų.

Domantas teigia, kad šokolado gamyba yra labai sudėtingas procesas, laikomas vienu sudėtingiausių maisto pramonėje. Būtent todėl verslininkas didžiuojasi savo produktu bei tiki, kad galbūt vieną dieną įdomusis šokoladas taps įmonės kulinariniu paveldu. Šokolado meistrai bando išgauti pačius įvairiausius skonius. Šiuo metu jau egzistuoja šokoladai su saldymedžiu, tahini pasta, bičių duonele, kefyru, dumplainiais ir net baravykų skonio.

Domantas aiškina, kad visada bando idealiai suderinti ingredientų ir šokolado skonį. Jo nuomone, baravykai turi riešutinį poskonį, kuris puikiai papildo šokolado skonį. Verslininkas pasakoja, kad tik sukūręs šia verslo idėją jis žinojo, kad pagrinde reikės orientuotis į eksportą, nes Lietuvos rinka yra pernelyg maža tokio tipo produktui. Tik pradėjęs idėjos įgyvendinimą jis neturėjo jokios pagalbos ir paramos. Būtent todėl reikėjo įdėti labai daug darbo tam, kad atsirastų galimybė išvažiuoti į užsienį ir pristatyti savo produktą kitoms rinkoms. Tačiau, tokia sudėtinga ir ankstyva pradžia padėjo nutiesti sėkmės kelią ir sėkmę išsaugoti iki šių dienų.

Domantas Užpalis teigia, kad vėliau prie eksporto idėjos įgyvendinimo prisidėjo Lietuvos verslo agentūros administruojama Europos Sąjungos struktūrinių fondų finansavimo priemonė „Naujos galimybės“. Verslininkas teigia, kad šis finansavimas palengvino verslo idėjos įgyvendinimo kelią. Domantas Užpalis tikina, kad norint sukurti sėkmingą verslo idėją svarbu mėgautis procesu ir turėti aiškų planą. Tačiau, dar svarbiau yra visuomet atsiminti savo galutinį tikslą.…

Finansai · Verslumas

Finansiniai šaltiniai pradedantiems verslą

Didelė dalis atliktų psichologinių tyrimų teigia, kad verslininkai dažnai yra sėkmingi būtent dėl savo drąsos rizikuoti ir baimės suklysti nebuvimo. Verslūs žmonės dažnai aistringai tiki savo idėja, todėl yra pasiruošę į ją pilnai investuoti ne tik savo darbą ir jėgas, bet ir finansus. Tačiau, siekiant sėkmės, rekomenduojama prieš investuojant gerai išanalizuoti situaciją ir susidaryti tikslų planą. Pasiimti paskolą ir investuoti ją visą į vieną idėją retai yra gera mintis, ypač kalbant apie naujos verslo idėjos finansavimą.

Teisingas finansinių išteklių paskirstymas ne tik padės jūsų start-up‘ui sėkmingiau įveikti potencialius nuosmukius, bet ir padidins tikimybę atrasti tinkamą finansų šaltinį. Svarbu nepamiršti, kad bankai nenori būti vieninteliu jūsų verslo finansiniu šaltiniu. Gebėjimas pasinaudoti skirtingomis finansavimo alternatyvomis parodo skolintojams tai, kad esate iniciatyvus verslininkas. Kiekvienas finansavimo šaltinis turi savų privalumų ir trūkumų ir pagal tai reikėtų pasirinkti, kuris variantas tinka būtent jums. Pateikiame keletą finansavimo šaltinių variantų jūsų start-up‘ui.

1. Asmeninė investicija

Nusprendę pradėti naują verslą, pradėkite nuo asmeninių finansų peržiūrėjimo. Pasiskaičiuokite kiek pats galite investuoti į savo idėją ir padarykite tai. Dar geriau, jei prieš pradėdami veikti, pirmiausia skirtumėte laiko teisingam pasiruošimui – susitaupytumėte tam tikrą sumą pinigų. Net tam, kad pasiimtumėte paskolą verslo pradžiai, turite turėti ir savų išteklių.

Pasirūpinimas asmeninėmis finansavimo galimybėmis parodytų būsimiems investuotojams, kad esate atsidavę savo idėjai, esate pasiruošę ties ja dirbti ir turite ilgalaikių tikslų. Tačiau, jei tokios galimybės neturite, nenusiminkite. Šiame žingsnyje svarbiausia, kad kažkas būtų padaryta iš jūsų pusės ir būtų bent kažkoks jūsų indėlis.

2. Paskola iš artimųjų

Taip pavadinkime tuos pinigus, kuriuos jums paskolina patys artimiausi žmonės – vyras, žmona, mylimieji, tėvai, broliai ar seserys, draugai. Investuotojai ir bankininkai tokius pinigus vertina kaip „ramųjį kapitalą“. Šis terminas reiškia, kad investicija bus grąžinta skolintojams tuomet, kai verslas pradės klestėti, o pelnas augs. Kai kurie žmonės tokį finansų šaltinį kartais laiko saugia „paskola“. Tačiau, nusprendę pasinaudoti tokiu finansiniu šaltiniu, turėkite omenyje, kad šeima ir draugai retai turi sukaupę pakankamai kapitalo.

Net jei jūsų artimieji ir turi finansinę galimybę investuoti į jūsų startuolį, skolindamiesi iš jų galite jaustis prastai. Artimųjų būna pačių įvairiausių, todėl jei jūsų santykiai su jais yra geri ir jie palaiko jūsų naują idėją – jums pasisekė. Tačiau, jei dar net nepasiskolinę jau jaučiate, kad nepasisekus jums bus priekaištaujama ar būsite kaltinamas, verčiau tokį verslo finansavimo variantą atidėti į šoną. Juk verslą reikia pradėti pačiomis geriausiomis emocijomis, su tikėjimu savo jėgomis ir įkvėpimu, o ne baimės ar kaltės jausmu.

Taip pat, finansiškai investavę artimieji gali norėti tapti jūsų verslo dalimi ar ateityje gauti procentą nuo jūsų pelno. Tokį pasiūlymą turėtumėte gerai apsvarstyti ir nuspręsti ar toks variantas jums tinka. Kitas svarbus aspektas, link kurio iš esmės du anksčiau aptarti argumentai veda, verslo santykiai su šeima ne visada būna geras pasirinkimas. Nepamirškite, kad svetimas žmogus įmonėje būna tol, kol jis neša verslui naudą. Tačiau, ar taip pat lengvai žiūrėtumėte į jums dirbantį brolį, kuris dėl problemų namuose savo darbo nebeatlieka kokybiškai?

3. Paskola iš banko

Banko paskolos yra vienas dažniausiai pasirenkamų mažo ar vidutinio verslo finansavimo būdų. Svarbu paminėti, kad kiekvienas bankas turi savus privalumus, todėl prieš renkantis banką paskolai reikėtų pasidaryti išsamią analizę. Toks požiūris suteiks galimybę atrasti tokį banką, kuris paskolą suteiks jums labiausiai tinkančiomis sąlygomis. Bankai dažnai suteikia paskolas asmenims, turintiems tvarkingą ir gerą kredito istoriją. Renkantis imti paskolą iš banko, geros idėjos nepakanka – jums reikia turėti detalų verslo planą.

Svarbu paminėti, kad paskola banke dažnai yra geras pasirinkimas, tačiau reikia nepamiršti ir galimos rizikos. Būtent todėl reikėtų susirasti banką, siūlantį kuo mažesnes palūkanas. Jei jūs turite idėją, kuria tikite ir norite ją įgyvendinti, finansavimas tampa tik vienu žingsneliu tikslo link. Žinoma, tai labai atsakingas ir svarbus žingsnis, kuriam reikia tinkamai pasiruošti. Tačiau, jei neskubėsite, analizuosite ir sukursite finansavimo planą, sėkmė bus jūsų pusėje.…

Finansai · Namai

Būsto paskola – ilgalaikė našta ar išsigelbėjimas?

Būsto nuoma – dažnos jaunos šeimos kasdienybė. Tačiau ne paslaptis, kad nuomininkai kartais lyg ir be konkrečios priežasties pakelia nuomos kainas arba iškyla kitų nepatogumų, kurių neišvengsi, įsikūręs ne nuosavoje erdvėje.

Todėl vis daugiau jaunų šeimos ūkių pasiryžta imti būsto paskolą. Galimybės, žinoma, priklauso nuo šeimos finansinės būklės, o ir skirtingų bankų reikalavimai, keliami imantiems nekilnojamojo turto paskolą, šiek tiek skiriasi. Tad pakalbėkime apie tai ir pabandykime išsiaiškinti: ar būsto paskola – ilgalaikė našta ar išsigelbėjimas?

Būsto paskola – atsakingas sprendimas

Prieš paimant būsto paskolą reikia labai gerai apgalvoti savo šeimos finansinę padėtį ir pasistengti, kiek tai įmanoma, paplanuoti ją mažiausiai keleriems metams į priekį, juk mokėti įnašus bankui, greičiausiai, teks dešimtmečius. Ekonomistai rekomenduoja „pasitreniruoti“ kaupti lėšas paskolai, likus bent pusei metų iki ėjimo į banką. Tai gan paprastas būdas suvokti, ar Jūs sugebėsite išgyventi iš sumos, likusios sumokėjus mėnesinį įnašą, už būsto paskolą bankui.

Žinoma, visų pirma, turite susižinoti kokią daugmaž sumą Jums teks atsidėti kiekvieną mėnesį. Tarkime, kad bankui kas mėnesį turėsite mokėti 80 eurų. Taigi pusę metų, prieš einant tartis dėl paskolos, atsidėkite 80 €/mėn. ir jų nelieskite. Jeigu lengvai išsiversite ir be jų, greičiausiai, kad esate pajėgūs vykdyti būsimus įsipareigojimus. Be abejo, dar labai svarbu būti bent iš dalies užtikrintu, kad išlaikysite dabartinę finansinę padėtį (jei ji pakankama paskolai paimti) ir po 5 ar 10 metų (niekas nėra apsaugotas nuo etatų mažinimo ar kitų su galimu darbo netekimu susijusių problemų, ar kitu būdu sumažėjusių pajamų).

Galimi pavojai, į kuriuos reikėtų atkreipti dėmesį, prieš imant NT paskolą

Trumpai aptarsime galimus pavojus, su kuriais gali tekti susidurti, paėmus būsto paskolą. Kuo daugiau informacijos turėsite, tuo lengviau galėsite nuspręsti, ar toks svarbus sprendimas Jums šiuo metu prieinamas ir, ar galėsite laikytis įsipareigojimų bankui ilgus metus. Taigi, galimų nesklandumų, kuriuos turite žinoti, sąrašas:

 • Laikui bėgant gali nukristi būsto rinkos vertė. Šiuo atveju blogiausias variantas – jei paskola didesnė nei gyvenamosios vietos vertė. Vadinasi, kad skola liktų net par­davus būstą. Kad ši rizika būtų sumažinta, mokamas 15–20 proc. pradinis įnašas.
 • Nevykdant paskolos sutar­ties sąlygų rizikuojama netekti būs­to arba iš banko sulaukti skolinimosi pabranginimo. Aišku, yra ir kita galimybė – įsigytą butą ar namą, kai nebėra kitos išeities ir išsimokėjimas tampa itin miglotu, galima parduoti. O vėliau iš naujo pasiimti paskolą arba gyventi nuo­mojamame bute.
 • Dar vienas galimas pavojus – aplaidus sutarčių skaitymas. Finansininkai ypač rekomenduoja atkreipti dėmesį į bendrąją dalį. Nors joje surašyti banko įsipareigojimai ir teisės, tačiau ten yra ir palūkanų keitimo sąlygos, delspinigiai, baudos – visa tai, kas taip svarbu priimant vieną atsakingiausių gyvenimo sprendimų. Netiesa, kad bendrosios dalies negalima pakeisti. Ji nėra visiems vienoda, kaip dažnas iš mūsų galvoja, jei turite rimtus argumentus tam tikriems punktams pakeisti, – tai yra įmanoma.
 • Kitas pavojus – paskolos ėmimas ilgesniam laikotarpiui. Laikui bėgant gali sumenkti turto kokybė. Dėl šios priežasties būstas gali prarasti rinkos vertę ir norėdami jį parduoti, smarkiai pralošite.
 • Taip pat reikia atkreipti dėmesį į tai, kad ateityje, įsigytas už paskolą būstas gali pareikalauti iš Jūsų papildomų investicijų. Tarkime, jei gyvensite tame pačiame būste ir po 20–30 metų, labai gali būti, kad teks jį renovuoti, o tai vėl kainuos papildomas lėšas.

Ką dar verta žinoti apie NT paskolas?

Paskolos įmoka ir palūkanos per mėnesį neturėtų būti didesnės nei 40 proc. šeimos pajamų, kad likusių pinigų užtektų pragyventi ir dar liktų juodai dienai ar netikėtiems, bet svarbiems pirkiniams.

Taip pat svarbu išsiaiškinti, kokios paskirties turtas:

 • Gyvenamosios;
 • Poilsio;
 • Komercinės.

Nuo to priklauso, ar nebus taikomi tam tikri turto naudojimo apribojimai ir kiti teisiniai niuansai. Pvz., gali keistis paskolos suteikimo ir turto apmokestinimo sąlygos.

Ieškodami būsto paskolai, pasistenkite išsiaiškinti apie pasirinktą variantą kuo daugiau informacijos. Ir tai nėra vien buto ar namo privalumų ir trūkumų sąrašas, bet ir tokie svarbūs aspektai, susiję su teisiniais niuansais, kaip, pvz., išankstinis išsiaiškinimas, ar turtas nėra areštuotas. Tikimybė gal ir maža, tačiau verta pasisaugoti apgaulės.

Ir pabaigai…

Būkite itin atsargūs, jei perkate dar nepastatytą būstą. Atkreipkite dėmesį į objekto užbaigtumo laipsnį. Jeigu jis neužbaigtas statyti, svarbu išsiaiškinti, kaip kis kaina, jei kis buto plotas, ir pan. Kad neapsigautumėte, pravartu, dėl nebaigto statyti būsto pirkimo, pasikonsultuoti su NT išmanančiu teisininku.

Tad svarbiausia, prieš imant būsto paskolą, gerai viską apgalvoti ir nepulti strimgalviais į banką, o pasibandyti savo galimybes. Viską gerai apskaičiavus, būsto paskola netaps nepakeliama našta.…

Finansai · Namai

Greitos paskolos būsto remontui. Ypatumai, kuriuos verta žinoti

Statybinių medžiagų rinka perpildyta įvairiausiomis prekėmis, kurių įsigiję, kiekvienas iš mūsų gali atlikti svajonių remontą, bėda tik ta, kad šių medžiagų kaina – nemaža. Todėl, norint atlikti norimą remontą bute ar name, dažnam tenka galvoti apie greitosios paskolos arba banko teikiamos paskolos paėmimą. Šiame straipsnyje bandysime aptarti, kuo greitos paskolos pranašesnės už teikiamas bankų, ir ką dar verta žinoti, prieš imant greitąją paskolą būsto remontui.

Kokiais atvejais geriau rinktis alternatyvą greitajai paskolai – banką?

Kad ir kurią paskolos rūšį pasirinktumėte, jos įsigijimas visada reikš permoką. Tačiau kreiptis ne į greitųjų paskolų įmonę, o į banką, siekiant gauti lėšų remonto atlikimui, verta dažniausiai tada, kai siekiate atlikti kapitalinį remontą. Šiuo atveju, palankiau imti paskolą banke, o ne greitųjų paskolų įmonėje, nes dažna jų siūlo ganėtinai mažą maksimalią paskolos sumą.

Kaip žinia, išlaidos, skirtos kapitaliniam remontui, gerokai viršija tą kartelę. Tačiau, nepaisant to, kad paskolą banke gauti sudėtingiau, atliktas kapitalinis remontas ir ilgalaikė jo liekamoji vertė atpirks trūkumus. O pagrindiniai trūkumai, imant paskolą banke, tokie: reikia daugiau dokumentų, o ir išleisti paskolą galėsite tik su remontu susijusiems tikslams.

Kreiptis dėl paskolos būsto remontui, nesvarbu ar kreipsitės į banką, ar į greitąsias paskolas teikiančią bendrovę, apsimoka dar ir tada, kai neturite lėšų ką tik įsigyto būsto remontui ir norite greičiau kraustytis į jį. Tuo pačiu, – nebemokėti įmokų už svetimo buto nuomą. Pateikiamu atveju, geriau mokėti įmokas už remontui paimtą paskolą nei kas mėnesį tą pačią sumą atiduoti nuomotojui, paraleliai bandant taupyti kapitaliniam remontui.

Kokie greitųjų paskolų, skirtų remontui, privalumai ir trūkumai?

Greitos paskolos, skirtos būsto remontui, turi kelis privalumus. Pagrindinis jų – mažas, reikalingų dokumentų kiekis. Be to, greitąsias paskolas teikiančių bendrovių kiekis gerokai viršija Lietuvoje veikiančių bankų, skaičių. Todėl Jums bus iš ko pasirinkti. Specialistai pataria kreiptis dėl greitos paskolos gavimo tuo atveju, kai remontui reikalinga ne itin didelė suma.

Retai kada galėsite, nusprendę paduoti paraišką dėl greitos paskolos gavimo, gauti daugiau nei 15 000 €. Nors ir šios sumos, daugeliu atvejų, užteks būsto atnaujinimui. Dar vienas tokios paskolos trūkumas – didesnės palūkanos nei banke, kurios yra išties ženklios ir lemia didelę permoką.

Atsižvelgiant į tai, kas pasakyta aukščiau, paskolos remontui paėmimas iš banko naudingesnis nei greitoji paskola tuo atveju, jeigu norima paimti suma – didesnė nei galima gauti greitųjų paskolų bendrovėse. Tačiau, banko teikiamos paskolos gavimas – sudėtingas ir ištęstas laike. Todėl į banką verta kreiptis tik tuo atveju, jeigu atliekate brangų, kapitalinį remontą. O jeigu Jums reikalingas tik kosmetinis remontas, protingesnė išeitis – greitos paskolos.

Greitosios paskolos teikėjo pasirinkimas

Greitas paskolas Lietuvoje teikia nemažai bendrovių ir jų siūlomos sąlygos ganėtinai skiriasi. Ir, kai kuriais atvejais, šie skirtumai gali tapti lemiamais. Būtent dėl to, siekiant paimti greitąją paskolą, verta netingėti ir apžvelgti visų bendrovių teikiamus pasiūlymus. Reikia peržiūrėti ir apskaičiuoti visų bendrovių sąlygas.

Svarbiausia – atsargumas

Prieš priimdami sprendimą paimti paskolą, turite būti visiškai užtikrinti dėl savo finansinės padėties ir tuo, kad artimiausiu metu jokių problemų, grąžinant kreditą, neiškils. Esant mažiausioms abejonėms, nuo kreipimosi į banką ar greitųjų paskolų bendrovę, geriau išvis susilaikyti. Tokiu būdu, išvengsite neigiamos kredito istorijos ir neįveikiamų skolų, kurias bandant išmokėti, gali kilti rimtų rūpesčių.

 …

Books

10 geriausių knygų pradedantiems verslą

Kiekvienas žmogus yra išskirtinis ir savaip ypatingas. Skirtingos pasaulio kultūros, religijos ir tautos sudaro žmonių bendruomenes, kurios atspindi ir palaiko visiškai kitokias mintis ir turi savas tiesas, kuriomis šventai tiki. Nuo pat vaikystės tėvai ir aplinkinis mus supantis pasaulis prisideda prie mūsų pasaulio suvokimo formavimo. Jei atkreipsime dėmesį, pastebėsime, kad vieni vaikai iš prigimties yra verslesni, nebijantys rizikuoti, o kiti dažniau renkasi patikrintą kelią.

Šiuo metu tyrėjai siūlo daugybę psichologinių testų, padedančių nustatyti žmogui rekomenduojamos karjeros kryptį ar jo verslumo lygį.  Tačiau, vien tik gebėjimų dažnai būna maža. Didesnė tikimybė, kad verslo idėja bus sėkminga, būtent turint patirties arba bazinių, teorinių žinių. Be tinkamos informacijos pradedantysis verslininkas gali pasiimti paskolą iš banko, tačiau nemokės tinkamai paskirstyti finansų.

Dvidešimt pirmajame amžiuje, žmonėms vis dažniau besidomint populiariąja psichologija, atsirado įvairių krypčių autorių, rašančių knygas apie savi-realizaciją, asmeninių ir verslo finansų valdymą, o knygų su patarimais kaip sukurti sėkmingą verslą įvairovėje galima ir pasiklysti. Būtent todėl, pateikiame 10 geriausių visų laikų knygų žmonėms, nusprendusiems pradėti verslininko kelią.

1. Frederick Taylor, „Mokslinio valdymo principai” (1911 m.).

Pirmoji vieta atitenka Frederick Taylor šedevrui “Mokslinio valdymo principai”. Tai knyga, smarkiai prisidėjusi prie personalo srities vystymosi. Autorius pasiūlė moksliškai ištirti darbą ir pagal rezultatus parinkti efektyviausią būdą jį atlikti. Taip pat, Taylor teigė, kad užduotis darbuotojams reikia paskirti pagal jų gabumus ir motyvaciją. Autorius pasiūlė išgauti daugiau efektyvumo paskirstant darbus tarp vadovų ir darbuotojų.

2. Douglas McGregor, „Žmogiškoji verslo pusė“ (1960 m.)

Rašytojas šioje knygoje kalba apie darbuotojų motyvaciją. Socialinis psichologas išskiria dvi teorijas, kurios paaiškina, kaip vadovų įsitikinimas kas motyvuoja jų pavaldinius veikia valdymo stilių. Vadinamos teorija X ir Y yra aktualios žmogiškųjų išteklių srityje ir šiandien.

Teorija X aiškina, kad jei vadovas mano, kad darbuotojai savo darbo nemėgsta ir nėra motyvuoti, jie bus linkę labiau kontroliuoti darbą ir tikrinti pavaldinius. Teorija Y teigia, kad jei vadovas mano, kad darbuotojai savo darbą mėgsta ir juo didžiuojasi, jis suteiks jiems daugiau savarankiškumo ir labiau pasitikės, leisdamas užduotis atlikti patiems.

3. Alfred Chandler, „Strategija ir struktūra“ (1962 m.)

Pagrindinė knygos mintis teigia, kad įmonės strategija nulemia reikiamą struktūrą. Autorius aiškina, kad strategija yra neatsiejama kiekvieno sėkmingo verslo dalis, o įmonės tikslai gali būti pasiekti sukūrus tinkamą struktūrą. Strategija turi būti paremta įmonės vertybėmis, nes tai padeda formuoti norimą darbuotojų elgesį ir požiūrį.

4. Chester Barnard, „Vadovo funkcijos“ (1968 m.)

Rašytojas pasakoja savo patirtį dirbant vadovu ir dalinasi pagrindinėmis lyderio užduotimis. Barnard teigia, kad svarbu ne tik mokėti koordinuoti savo darbuotojus, bet ir gebėti dalintis įmonės vizija bei vertybėmis. Taip pat, vadovas turi formuoti įmonės tikslus ir užduotis.

5. Edgar Schein, „Organizacijos kultūra ir lyderystė“ (1992 m.)

Šis kūrinys paliko stiprų pėdsaką verslo literatūros istorijoje, nes autorius vienas pirmųjų tais laikais pradėjo kalbėti apie atmosferą įmonėje. Rašytojas pabrėžė kompanijos klimato reikšmę ir poveikį. Schein teigia, kad gera aplinka tarp darbuotojų padeda įmonei lengviau pasiekti verslo tikslų.

6. James Surowiecki, „Minios išmintis“ (2004 m.)

Šią knygą parašė amerikiečių žurnalistas, rašęs straipsnius verslo ir finansų skiltims. Kūrinyje jis teigia, kad minios dažnai turi geresnių idėjų nei pavieniai žmonės. Rašytojas sako, kad minių išmintis kuria verslą, veikia pasaulio ekonomiką, bendruomenes ir tautas.

7. Tom Friedman, „Pasaulis yra išgaubtas“ (2005 m.)

Friedman knygoje aptaria globalizacijos reikšmę ir jos poveikį šiuolaikiniam pasauliui. Autorius diskutuoja kaip pasaulis vystysis toliau. Taip pat, jis analizuoja kokius privalumus turi ir kokias grėsmes kelia globalizacija.

8. Robert T. Kiyosaki “Du tėčiai – turtingas ir vargšas”

Pasaulinį pripažinimą gavęs kūrinys moko skaitytojus valdyti pinigus. Rašytojas analizuoja du skirtingus gyvenimo būdus – turtingo tėčio ir vargšo tėčio. Knygoje aptariama, kokios nuostatos trukdo žmonėms tapti turtingais ir padeda išmokti tinkamai elgtis su visomis finansinių išteklių formomis, taip pat ir paskolomis.  Autorius ne tik kalba apie finansų valdymą, bet ir pateikia praktinius patarimus.

9. Suze Orman, “Pinigų knyga jauniems, nuostabiems ir bankrutavusiems”

Rašytoja labai lengvai kalba apie finansų valdymą ir planavimą. Ši knyga pagrinde yra skirta jauno amžiaus žmonėms, tik pradedantiems savo gyvenimą. Autorė pateikia praktinių patarimų planą kaip susimokėti už studijas, pasirinkti tinkamą banką būsto ar verslo paskolai, tapti finansiškai nepriklausomu ir susikurti finansinį stabilumą. Rašytoja teigia, kad vaikų mokykloje niekas nemoko būti finansiškai raštingais, tad reikia juos apmokyti patiems.

10. Harv Eker “Milijonieriaus mąstysenos paslaptys”

Ši knyga yra ne tiek apie finansus, kiek apie pinigų psichologiją. Knygoje aptariami pavyzdžiai, kaip tėvai įdiegia vaikams programą gyventi skurdžiai. Vaikai tą programą vykdo ir nešasi per gyvenimą, vėliau perduodami tai savo palikuoniams. Knygoje teigiama, kad tėvai patys įskiepija vaikams mintį, kad gyventi turtingai jiems yra neįmanoma, o vaikai su tuo nesiginčija.…